Nemáte-li rádi prázdná okna, která jsou pouze doplněna žaluziemi či roletou, zútulněte je záclonami. Díky nim se budete v pokoji cítit mnohem pohodlněji, neboť neslouží pouze jako dekorativní prvek, ale též dopomohou vytvořit větší soukromí.

Praktické využití záclon

Jak již bylo nastíněno, záclony kromě dekorativního účelu plní také řadu praktických funkcí. Tou první je získání soukromí před nenechavými pohledy kolemjdoucích, což oceníte hlavně v případě, nacházejí-li se vaše okna v přízemí nebo nižších patrech. Záclony dokáží také do jisté míry utlumit zvuky zvenčí. V neposlední řadě rozptýlí sluneční světlo, tudíž pokoj pak vypadá mnohem útulněji.

Správné změření je základ

Aby záclona na okně pěkně vypadala, musíme se zaměřit na správný výběr jejích rozměrů. Nejdůležitějším faktorem je její šířka, neboť dle ní získáme požadované nařasení. Obecně se doporučuje volit šířku záclony tak, aby odpovídala 2-2,5násobku šíře okna. Pokud volíme záclonu s bohatým vzorem, můžeme zakoupit záclonu kratší. Okno bude vypadat větší v případě, že záclona bude jeho okraje přesahovat o 10-20 cm. Nebo můžeme záclonu olemovat závěsy.

Jak na délku?

Co se týče délky záclony, zde hlavně záleží na našem vkusu. Chceme-li se řídit doporučeními, volíme záclony dosahující po parapet nebo těsně nad topení. Více světla získáme záclonou vitrážkovou či obloukovou. Na francouzské okno vybíráme záclony dosahující 2 cm nad podlahu.

Záclony bez práce

Tzv. hotové záclony již není třeba upravovat, díky standardizovanému rozměru je můžete rovnou pověsit. Dají se pořídit na jednotlivá okna nebo ve formě balkonového setu, což oceníte hlavně na okna a balkonové dveře v bytovce. Výsledný dojem ze záclon umocní podobně sladěný bytový textil, jímž jsou deky, plédy, přehozy, koberce, dekorační polštářky a povlečení.