Během školního roku nemáme až tolik času pozorovat naše děti a u jejich cesty do školy nebo ze školy s batohem na zádech často ani nejsme. O prázdninách tak máme možnost jednoduše kontrolovat, zda batoh dobře sedí. Kvalitní batoh totiž může dítě nosit jak do školy, tak na prázdninové výlety.

Dostatek času na pozorování

Pohodlí je při nošení batohu základním kritériem samozřejmě nejen u dětí, ale i u dospělých. Když batoh dobře sedí na zádech a neomezuje v pohybu, nosíme ho rádi, zatímco ten, který nám nesedí, raději odkládáme, nebo jen tak zavěsíme ledabyle na jedno rameno. To však není dobré pro naše záda, protože dochází k jednostrannému přetěžování a následnému křivení. Děti však tento zlozvyk vidí často u nás dospělých a opakují ho po nás. Právě o prázdninách tak máme možnost zjistit, jak naše děti školní batoh nosí, případně je korigovat nebo zjistit, že potřebují nový.

Jak poznat padnoucí batoh

Na zádech musí batoh sedět před pevně a přesně a když si jeho dítě nasadí, nesmí být mezi ním a zády mezera. Když nastavíme ramenní popruhy, neměla by horní část batohu přesahovat výši ramen a spodní být níže než kyčle. Děti během školního roku rostou, je proto potřeba ramenní popruhy u školního batohu kontrolovat a případně je upravovat. Nastavitelné ramenní popruhy, které jsou dostatečně široké, jsou tak jedním z hlavních kritérií, které musí správný batoh či aktovka do školy splňovat. Stejně jako ergonomicky tvarovaná záda, která se přizpůsobí zakřivení páteře a nedeformují držení těla. Při pozorování chůze dítěte s batohem na zádech. Pak, musíme vidět, že jde rovně, nepředklání se pod tíhou batohu ani ho příliš volné popruhy, nenutí se zaklánět.

Batoh by měl mít pevnou a lehkou konstrukci, která nebude vážit několik kilogramů. Stačí to, co musí děti denně do školy nosit, učebnice sešity a spoustu dalšího vybavení. Děti by na zádech měly nosit maximálně 10 až 15 % své váhy. Což znamená, že batoh by měl vážit maximálně jeden a půl kilogramu.