Sluneční paprsky jsou blahodárným zdrojem pro naší životní energii, zvyšují nám pocit pohody, relaxace a jsou nejlepším zdrojem vitamínu D, který je důležitý pro zdravou funkci našeho imunitního systému. Avšak dlouhodobé slunění bez používání ochranných prostředků je pro naši pokožku nebezpečné a je potřeba ji chránit, bez ohledu na to, zda ležíte u moře, cestujete ve vnitrozemí nebo podnikáte túru na horách. Přečtěte si, proto následují tipy jak chránit pokožku před sluncem a jeho škodlivými účinky.

 

Ochrana pro každý typ pokožky

Každý z nás reaguje na sluneční záření jinak, je to dáno odlišnou fotosenzitivitou, která je charakterizovaná naším fototypem. V závislosti na typu pleti je třeba vybrat takový opalovací krém, který nabízí nejlepší ochranu před UVA/UVB paprsky

Typy pokožky se dělí na 4 různé typy a každý z nich je jinak citlivý na pobyt na slunci

  1. Fototyp I: velmi citlivá pokožka, je velmi světlá nebo pihatá, vlasy bývají světlé nebo zrzavé, na sluneční záření reaguje vysoce citlivě, doporučená doba opalování je 10 až 15 minut, k ochraně pokožky doporučujeme opalovací krém s vysokým faktorem
  2. Fototyp II: citlivá pokožka, která má sklon k pihám, opaluje se velmi nesnadno, vlasy bývají světlé, doporučená doba opalování je okolo 20 až 30 minut. K opalování jsou vhodné přípravky s faktorem 30.
  3. Fototyp III nejčastější typ pokožky v naší populaci, lidé mají pokožku běžnou s přirozenou barvou bez pih, vlasy jsou tmavě blonďaté až po středně hnědé. Kůže může při pobytu na slunci zčervenat, ale zřídka kdy se spálí. Doporučený opalovací prostředky s faktorem 15.
  4. Fototyp IV: tmavý typ s dostatkem pigmentu, hnědé až černé vlasy. Pokožka reaguje na sluneční záření velice dobře díky dostatku pigmentu. Lidé s fototypem IV by i přesto měli myslet na její ochranu před sluníčkem, jejím vysušováním a snížení rizik onemocnění kůže. Vhodným produktem jsou pak oleje nebo opalovací krémy s faktorem 5 až 10.

Pamatujte, že ochranný přípravek vybíráme hlavně podle fototypu naší pokožky a délce pobytu na slunci. Nevystavujte ji zbytečně nadměrnému slunění a přímému slunci v dopoledních hodinách. Noste sluneční brýle, pokrývku hlavy a dbejte na dostatečný přísun tekutin.