Potkalo to už každého z nás, ale pro některé se stane vážným problémem. Řeč je o prokrastinaci – chorobnému odkládání úkolů na neurčito. Kdy jde o pouhou lenost a kdy začínají velké potíže?
Jak se pozná prokrastinace?
Odkládáte úkoly nebo místo nich plníte jiné, často méně důležité povinnosti, abyste se dané činnosti vyhnuli? V tom případě nejde o obyčejnou lenost, kdy byste leželi na kanapi a nedělali vůbec nic. Hledáte si záminky, proč dělat něco jiného, než musíte, a v tom je zádrhel.
Proč tomu tak je? Mnohdy jde o smysluplné činnosti, kterým dokážete věnovat spoustu času a úsilí – uklidíte několikrát celý byt, protřídíte šatní skříň nebo se do vyčerpání věnujete zahradničení. Někdy dokonce splníte i pracovní úkol – ne však ten, co byl v plánu. I když máte černé svědomí, nejste schopni se ke splnění důležité povinnosti přinutit.
Co je problémem?
Lidé rádi nechávají plnění úkolů na poslední chvíli, protože se domnívají, že pod stresem pracují efektivněji. To však není zas až tak úplně pravda. Pod tlakem naopak většinou znervózníte, Vaše sebedůvěra klesá a tím se rozbíhá kolotoč odkládání povinností na někdy později.
Mnoho prokrastinujících se často ukolébá myšlenkou, že zhlédnutí filmu jim dopomůže k odpočinku a tím lepší kondici ke splnění úkolu. Ani to však nefunguje stoprocentně. Opravdovým relaxem energii získáváte, prokrastinací ji naopak ztrácíte – to souvisí i s černým svědomím, které odkládání úkolů většinou doprovází, stejně jako pracovní vyhoření, což prokázala i studie psychiatrické kliniky v Los Angeles.
Jak s prokrastinací bojovat?
V první řadě jde o posilování vůle, které je sice pozvolné, ale nezbytné. Jedině tak jste schopni se prokrastinaci postavit a zdolat ji. Důležité je vytvoření nenáročného návyku, který pro Vás nebude problém splnit. Neklaďte si přehnané cíle, o kterých víte předem, že jsou nesplnitelné.
Začínejte pozvolna a užívejte si pocitů hrdosti, které se dostaví. Postupem času budete nízkou laťku přeskakovat, protože Vás její překročení bude velmi motivovat. Častým problémem je také přehršel úkolů, ze kterých si nejsme schopni vybrat ani jediný, a proto raději neděláme žádný.
Zahrajte si na školu, vytáhněte fixy, či popisovače Posca a výkresy a vytvořte si plán úkolů na následující den. Odlišnými barvami zvýrazněte úkoly od nejdůležitějších po nepodstatné, střídejte obtížné s jednoduššími, nezapomínejte na odpočinek nebo prokládání manuální a psychické činnosti. V případě, že se budete striktně držet svého manuálu se Vám nemůže přihodit, že byste zůstali bezradně stát a raději všechny úkoly předem vzdali.
Uvědomíte si, kolika často zbytečnými starostmi se zatěžujete. Opravdu je nutná teplá večeře každý den? Proč chcete být za každou cenu nejlepší? Nechcete polevit a raději se věnovat úkolům v poklidu a beze stresu? Odškrtávání jednotlivých splněných položek Vás navíc nabudí energií a bude Vás motivovat do budoucna.
Díky včasnému naplánování (nejlépe den předem) se Vám pravděpodobně zlepší i spánek, protože budete moci “vypnout“ s pocitem, že máte situaci pod kontrolou.
Pokud pracujete nebo studujete z domova, může Vás leccos (televize, internet, rodina, kuchyň) rozptylovat. Určete si dobu, po kterou budete úkoly plnit, a ty neporušujte – věnujte se činnosti naplno. Stejně však jako odpočinku! Aby mohl být odvedený kvalitní výsledek, musí mu předcházet i kvalitní odpočinek. Ten si nevyčítejte, ale naopak si ho užívejte!
Kdy jde do tuhého?
Dlouhodobá prokrastinace vede spolu s pocity méněcennosti a stresem až k depresi, a to přestává být legrace. V takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Tížit Vás přitom nemusí jen pracovní záležitosti. Může se jednat například i o neustále odkládanou návštěvu příbuzenstva nebo lékaře.