V posledních týdnech jsme zažili nebývalá vedra, ale nic není nastálo. Letošní topná sezóna začne co nevidět a je nejvyšší čas, abychom se na ni plně připravili. Kam tím míříme? Pokud si delší dobu pohráváte s myšlenkou na změnu paliva, zvažte přechod na dřevěné pelety. Ty představují ekologické a zároveň cenově přijatelné řešení, které nabízí i další podstatné výhody. Seznámíme vás s nimi v následujících řádcích.

Co jsou to dřevěné pelety?

Dřevěné pelety vznikají jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Mají extrémní hustotu a zanedbatelný obsah vody (max. 10 %). Vzhledem k vysoké energetické účinnosti nachází využití jako palivo stále častěji. Ale v čem jsou lepší než konkurenční topiva?

Proč topit dřevěnými peletami?

Základní vlastnosti pelet (vysoká energetická účinnost a min. obsah vody) jsme zmínili, nicméně nesmíme zapomenout ani na minimum popelovin (max. 1 %). Pelety se chlubí vysokou výhřevností (až19 Gh.t-1) a za zmínku stojí i snadná manipulace. Moderní kotle nabízí automatické spalování a protože mají pelety malý objem, obejdete se bez větších skladovacích prostorů. Navíc se neušpiníte a čisté zůstane i okolí kotle a místa pro uskladnění.

Buďte ohleduplní k peněžence i k přírodě

Myslete na příští generace a přiložte ruku k dílu. Dřevěné pelety berou ohledy k životnímu prostředí a oproti fosilním palivům mají 100% ekologický charakter. Tento obnovitelný zdroj energie zaujme každého, komu není budoucnost planety lhostejná – pelety mají nulovou bilanci CO2, protože se při procesu spalování uvolní jen takové množství oxidu uhličitého, kolik stromy spotřebovaly během období vegetace.

A když vás nepřesvědčí ekologie, necháte se přemluvit přijatelnou cenou na jednotku vyrobeného tepla. Ceny pelet jsou poměrně příznivé, a to především při nákupu před zahájením topné sezóny. Za skvělou cenu je sežnete u společnosti Optimtop, která rozváží pelety i jiná paliva již od jedné palety po celé ČR.