Nerezové dřezy jsou oblíbené především pro svou celkovou univerzálnost, ale i zajímavý vzhled. Pokud ho máte doma, může vás často trápit to, že na něm ulpívají kapky vody, vodní kámen, ale i jiné nečistoty. Podívejme se proto na to, jak vyčistit nerezový dřez jednoduše, pomocí osvědčených tipů. Hned na úvod musíme říci, že základem je spíše jemnost, než síla. Je dobré používat houbičky, které ho nepoškrábají, stejně jako hledíme spíše na to, že k vyčištění jsou lepší krouživé jemnější pohyby, než přílišné tlačení. To je naprostý základ, který neopomíjejte. Samotnou vodou však kvalitní nerezový dřez příliš dobře nevyčistíte. Co tedy použít, aby byl výsledek dokonalý?

Speciálních přípravků je více než dost

V první řadě lze vsadit na osvědčené metody, které jsou spojeny s návštěvou supermarketu nebo drogerie. Právě zde najdete poměrně širokou škálu čisticích prostředků. Ideální je volit přesně takové, které jsou určené právě na nerez. Pokud je zvolíte, máte jistotu, že bude danému povrchu odpovídat právě jejich složení, a to s ohledem na efektivitu čištění, ale i s ohledem na to, aby daný povrch nebyl jakkoliv poškozen. Pokud sáhnete spíše do segmentu univerzálních čisticích prostředků, je dobré mít na paměti dvě důležité věci. Nikdy nepoužívejte takové produkty, které obsahují hrubší zrnka písku, nebo jiných látek. Mohly by nerez poškrábat. Stejně tak se vyvarujte všech přípravků, které obsahují chlor. Ani ten není na nerezový dřez to pravé.

Pomohou i brambory

Pomoci si můžete i tím, co máte ve své domácnosti běžně k dispozici. Pokud plánujete jídlo z brambor, doporučujeme je loupat přímo ve dřezu. Jejich slupky jsou totiž na jeho čištění dokonalou volbou. A to jak s ohledem na efektivitu, tak i s ohledem na celkovou šetrnost. Doporučujeme slupky z brambor nechat přímo ve dřezu a několikrát s nimi promíchat tak, aby se dostaly na všechny stěny a do všech zákoutí daného prostoru. Takto postupně opakujte po dobu zhruba třiceti minut. Potom je můžete ze dřezu vyndat a celou plochu důkladně opláchnout vlažnou vodou a dočistit jemnou houbičkou. Na závěr použijte standardní noviny, díky kterým dřez dokonale rozleštíte a všechny nečistoty tak budou definitivně pryč.

Vyzkoušejte také ocet

I ten má každý z nás doma a i ten je v souvislosti s péčí o váš dřez rozhodně volbou, která zaručeně nezklame. Jak na to? Stačí jednoduše nalít ocet na hadřík nebo houbičku a postupně ho rozetřít po všech plochách nerezového dřezu. Tento postup několikrát opakujte. Díky tomu dokážete nejenom dobře odstranit klasické nečistoty, ale velmi dobře odstraníte také vodní kámen u dřezové baterie. A to jak ten drobný, který vznikne od malých kapek, tak i jeho větší nánosy, třeba z netěsnící baterie. Po několika aplikacích opět jenom opláchněte, nejlépe vlažnou vodou. Následně už můžete daný povrch jenom dokonale doleštit. Jak pomocí výše zmíněných novin, tak i pomocí kvalitního suchého hadříku z mikrovlákna.

Zkuste i leštící přípravky

Pokud dřez potřebujete nejenom vyčistit, ale chcete odstranit také případné škrábance, hodí se využít speciální leštící pasty. Opět buď univerzální, nebo určené přímo na tyto povrchy. Ty aplikujte dle návodu a během chvíle uvidíte, že dané škrábance jsou zcela pryč. Dobré je v případě potřeby leštění použít také přípravky, které jsou primárně určené na leštění skel. U něho máte jistotu velké šetrnosti, a zároveň se můžete dokonale přesvědčit o tom, že nebudete zklamáni ani s ohledem na dokonalý výsledek.

Postupů je zkrátka více než dost. Co samozřejmě kromě výše uvedeného doporučujeme primárně, to je pravidelnost. Drobná a čerstvá špína ve dřezu je vždy mnohem jednodušeji odstranitelná, než třeba taková, kterou v něm můžete mít i po dobu několika týdnů. Více o nerezových dřezech a jejich údržbě se můžete dozvědět zde.