Některé podlahy se hodí stejně dobře do předsíně i obývacího pokoje. Skvělým příkladem je PVC podlaha, která většinou představuje cenově dostupné a přitom elegantní řešení. Přesto byste se měli nejdříve seznámit s jejími základními vlastnostmi a několika praktickými informacemi.

Základní dělení PVC podlah

PVC podlaha patří k nejprodávanějším podlahovým krytinám a prodává se v heterogenní a homogenní podobě. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Heterogenní PVC podlaha se skládá z nášlapné, nosné a podkladové vrstvy. Jak moc ji budete moci zatížit, závisí na tloušťce nášlapné vrstvy.
  • Homogenní PVC podlaha je kvalitnější a obvykle výrazně dražší. Skládá se pouze z jediné vrstvy.

Největší výhody a vlastnosti

Proč byste si měli podlahu z polyvinylchloridu pořídit? Důvodů je více: odolnost, pružnost, snadná pokládka, jednoduchá údržba, dobré izolační a tepelné vlastnosti a nízká cena. Měli byste vědět také to, že se hodí do místností s podlahovým topením a je vhodná pro alergiky.

Kde nachází PVC podlaha uplatnění?

Využití PVC podlahy jde ruku v ruce s vlastnostmi konkrétní krytiny. Záleží na celkové tloušťce a tloušťce nášlapné vrstvy. Obecně se však může použít takřka kdekoliv – v domácnosti i v komerční či průmyslové sféře.

Při výběru si všímejte zátěžové třídy (do bytů stačí podlaha třídy 21 – 23) a piktogramů, které udávají různé (i negativní) vlastnosti: protiskluz, odolnost proti vodě, antistatická úprava, obsah formaldehydu apod.

Musí se PVC podlaha vždy lepit?

PVC sice není plovoucí podlaha, ale jestli se ji chystáte umístit do místnosti s menší podlahovou plochou než 15 m², stačí, když ji položíte volně a zafixujete pomocí oboustranné lepicí pásky. Ve větší místnosti je samozřejmě vhodné celoplošné lepení.

Pravidelná péče je základ

Ačkoliv jsou PVC podlahy nenáročné na údržbu, nepodceňujte význam pravidelného čištění běžnými čisticími prostředky, vodou a mopem. Vyhněte se agresivním čistidlům a látkám obsahující rozpouštědla.