Vjezdové brány na dálkové ovládání u oplocených domů se těší stále větší oblibě. Otevřít bránu jedním stisknutím tlačítka nebo vystoupit z auta, ručně si otevřít bránu a zase nasednout? Asi je vám jasné, která možnost je pohodlnější. Pokud stále více přemýšlíte o pořízení vjezdové brány, přečtěte si našeho malého rádce, který vám pomůže s výběrem té pravé vjezdové brány.

Posuvné brány

Posuvné brány se hodí na pozemky, kde je dostatek místa, jelikož jsou posuvné brány náročné na boční prostor, do kterého se brána zasouvá. Do tohoto prostoru se také umisťuje kolejnice, po které se brána pohybuje. K tomuto typu brány je vhodné zřídit betonový základ brány. Další možností je kolejnice ve vjezdovém prostoru, kterou však budete muset autem přejíždět.

Aby se mohla posuvná brána pohodlně ovládat z auta, je opatřena řídící jednotkou, bezpečnostním majákem a nadzemním pohonem. Tento typ brány se hodí všude tam, kde by byl problém s otevíráním křídlových bran. Mezi posuvnými branami si můžete vybrat z bran pojezdových, které jezdí bočně na kolečkách po kolejnici, a samonosných, které jsou nosnou konstrukcí a pohonem vyneseny mimo průjezd a neobsahují kolejnici.

Křídlové brány

Druhým typem vjezdové brány, který si můžete pořídit, je křídlová brána. Křídlová brána se hodí na pozemek, který nedisponuje dostatkem volného místa na boku, do kterého by se mohla brána zasouvat. Důležitá pro umístění křídlové brány je však rovnost terénu, po kterém se bude brána pohybovat, aby nedošlo k zaklesnutí a znemožnění otevření brány. Terén proto nikdy nesmí stoupat, musí být vodorovný. Vybrat si můžete jednokřídlé nebo dvoukřídlé brány. Ty jednokřídlé se hodí do míst, kde není dostatek prostoru pro dvě křídla a kde vám stačí menší šířka průjezdu. Dvoukřídlá brána je potom lepší do větších prostor. Váha se díky dvěma křídlům více rozloží a pohony pro křídlové brány a panty jsou méně namáhány.

Jak správně vybrat?

Dle výčtu typů vjezdových bran se při výběru rozhodujte především dle prostorových možností vašeho pozemku. Pokud nemáte dostatek prostoru po stranách průjezdu, zvolte křídlovou otočnou bránu. Pokud se budete soustředit na cenu, nejlevněji vychází jednokřídlé otočné brány, na druhém místě jsou dvoukřídlé otočné brány společně s posuvnou bránou s kolejnicí. Nejnákladnější je varianta posuvné samonosné brány.

Dopřejte si komfort a udělejte váš domov lepším už při příjezdu domů!