Nový školní rok už definitivně odstartoval. Nezbývá tedy, než hodit batoh na záda a vyrazit vstříc vzdělávání. Jenže, právě školní taška představuje největší kámen úrazu. Děti by na svých bedrech měly nosit maximálně desetinu svojí váhy, do batohu se ovšem musí vejít spousta školních pomůcek, aby ve vyučování nic nechybělo. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Lehké vybavení

Sešity, učebnice, boxy, penály, láhev s pitím, svačinka – to všechno se musí do školního batohu vejít. A že se jedná o pořádný náklad, obzvlášť když k tomu připočteme ještě váhu samotné tašky. Ulehčit vašemu potomkovi můžete třeba tím, že pořídíte lehčí školní pomůcky, jako jsou plastové desky či jednopatrová pouzdra. Pár gramů můžete ušetřit i na pití, dejte do lahve jen sirup a dítko si vodu načepuje až ve třídě. Pokud je to možné, měl by si podstatnou část výbavy ponechávat ve škole – třeba oblečení na tělocvik nebo kufřík s výtvarnými pomůckami.

Správné rozložení váhy

Vliv na zdraví dětí má i správné umístění věcí v tašce. Těžké předměty, jako jsou učebnice a desky, by měly být co nejblíže u zad a váha by měla být rovnoměrně rozložena. Využijte všechny kapsy, kterými dětský školní batoh disponuje, dejte do nich svačinu i drobnosti, bez kterých se při vyučování vaše ratolest neobejde.

Nic navíc

Jako rodiče byste měli pravidelně a důsledně kontrolovat, zda vaše dítko nosí do školy opravdu jen to, co potřebuje. Mnohdy totiž můžete být pořádně překvapeni, co se v batohu ukrývá za „poklady“ – od hraček až po několik dní staré svačiny. Dalším praktickým doplňkem jsou pytlíky na přezůvky nebo sportovní pytel na tělocvik. Ideální je vybrat takový, který lze k batohu upevnit na třech bodech, pro zajištění stability. Děti přece jen bývají neposedné a vy budete mít jistotu, že když zase jednou váš potomek zakopne, bude mít obě ruce volné, aby se vše obešlo bez úrazu.

Vítaná pomoc

Každý z nás je rád, pokud mu někdo pomůže s těžkou taškou. Prokažte tedy tuto službu i vašim potomkům. Kdykoli je to možné, odvezte je do školy autem, nebo je tam doprovoďte pěšky – pro vás je batoh přece jen lehčí, než pro malé školáčky. Tak hurá do školy!