Ceny energií jsou téma, které rezonuje českým éterem snad stejnou měrou jako válka na Ukrajině. Češi se potácí v nejistotě a netuší, kam až může zdražování zajít. Experti se shodují na tom, že výrazný růst cen potrvá ještě další dva roky – a proto je vhodné udělat kroky ke snížení spotřeby. Jaká konkrétní opatření můžete učinit již nyní?

Topte méně

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak opravdu citelně ušetřit za energie, je snížit pokojovou teplotu. Každý jeden stupeň Celsia vede k cca 6% úspoře, což v praxi znamená, že pokud na termostatu v obývacím pokoji nastavíte místo 22 °C 19-20, ušetříte až pětinu z celkových výdajů za teplo. Navíc tím prospějete svému zdraví, protože přetopený vzduch ztrácí přirozenou vlhkost, čímž přispívá k vysoušení sliznic a zvyšuje riziko infekce.

Nechte si zkontrolovat kotel

Účinnost nesprávně fungujícího kotle bývá mnohem nižší, a proto je důležité nezanedbávat pravidelné kontroly a revize. Získáte jistotu, že kotel běží, jak má, a navíc eliminujete bezpečnostní rizika. Podobně není od věci ani revize elektroinstalace, jejíž stav se může odrazit na efektivitě a spotřebě.

Nezakrývejte radiátory

Velkou chybou je postavit před radiátory nábytek nebo jiná tělesa, která pohlcují teplo a brání jeho šíření. Čím více prostoru před radiátory uvolníte, tím levněji a lépe zahřejí místnost. Instalatéři Plzeň z řemeslnického cechu Ekomplex zároveň připomínají význam pravidelného odvzdušňování – topení neodvzdušněnými radiátory je velmi neefektivní.

Naučte se správně větrat

Větrání oknem s otevřenou ventilací či pootevřeným oknem je vhodné pouze v případě, že je doma stejná teplota jako venku. V průběhu zimy je naopak ideální krátké a intenzivní větrání okny otevřenými dokořán. Ještě více tepla můžete ušetřit pomocí rekuperační jednotky, ovšem její pořízení již vyžaduje určitou investici.