Jaro se blíží a my už můžeme začít pomalu přemýšlet o tom, jaké letničky si dáme letos za okno. Klidně už můžeme s nákupem květin začít, jen je musíme mít ještě doma. Pokud už jsou ve vašem zahradním centru letničky k mání, tak si vyrazte na nákup. Jaké květiny se nejčastěji kupují?

Nejvíce se prodávají muškáty, pak jsou to surfinie, milion bells…Pokud chcete mít za okny macešky, tak ty můžete mít již časně z jara. Čím dříve si sazeničky koupíte, tím lépe, nekupujte je ale v momentě, kdy venku ještě mrzne, abyste je nepoškodili při přenosu a květinky vám neumrzly. Lépe je ale s koupí neotálet, protože nejvýhodnější balení po deseti kusech, se nebude prodávat věčně. Později už se prodávají sazenice po jednom kuse a to už by se vám nemuselo vyplatit.

Sazeničky doma přesaďte do hlíny, která bude nová. Nikdy nepoužívejte tu z loňska. Do zeminy vsaďte ještě různá hnojiva, kterých je na trhu nepřeberné množství. Vyberte si podle nabídky a vlastního uvážení a poté vkládejte rostlinky jednu vedle druhé. Ještě ten den rostliny zalijte, ale zatím nehnojte. Druhý den ještě přisypte hlínu, protože ta po zalití ještě lehne. Hlínu přisypte velmi opatrně, abyste neponičili rostlinky. Druhý den pak rostlinky přihnojte. Hnojit můžete klidně častěji, než se uvádí na obale hnojiva. Také to tak dělám a nikdy jsem tím rostlinám neublížila, ale naopak.

Za okno si letničky dejte skutečně až tehdy, kdy budete vědět, že venku už nebude mrznout. Do té doby je nehte na slunném místě v místnosti. Pokud chcete mít bohaté květy, tak první kvítka uštípejte. Rostlina tak získá na mohutnosti a nebude vyčerpaná tím, že bude kvést. Letničky za oknem můžete nechat do prvních mrazů a pak je můžete buď zazimovat, nebo vyhodit, což mi přijde velká škoda. Zazimovat však nemůžete všechny rostliny. Jde to pouze u muškátů. Surfinky a milion bells jsou jednoleté rostliny.