Známe to asi všichni. Občas je to kapající kohoutek, jindy je potřeba utažení šroubů u nábytku, vyměnit prasklou dlaždici a nebo přilepit odchlíplou lištu. Kutil musí zvládnout v domácnosti každou výzvu. Ale kde se kreativně realizovat poté? Láká vás renovace starých kusů nábytku, výroba krmítka a nebo mít zkrátka nějaké místo pro sebe, kde se ale zároveň při každé volné chvilce nějaká ta užitečná věc na doma vyrobí? Pojďte si s námi zařídit svou domácí dílnu!

Dějiště veškeré tvorby

Dobrý ponk a nebo dílenský stůl je základem všeho, minimálně co se vybavení dílny týče. Měl by být prostorný tak, aby vás žádný projekt do budoucna nezaskočil – například délkou a množstvím potřebného materiálu. V tomto je nutné myslet dopředu a pamatovat, že více prostoru není nikdy na škodu! Volnost byste měli mít i při pohybování se kolem dílenského stolu samotného. Důležitým aspektem je i pevnost a stabilita. V tomto ohledu se opravdu nevyplácí šetřit.

Praktická varianta je také ponk se zásuvkovým systémem umístěným přímo pod deskou. Šuplíky na ukládání vám ušetří spoustu místa a potenciálního nepořádku v prostoru dílny, zároveň vás však omezují ve chvíli, kdy byste stůl situovali do volného prostoru s vidinou možnosti pracovat ze všech stran. Ačkoliv se to nezdá, šuplíky s délkou hrany podél stolu mohou být při pohybu a prácu velmi omezující.

Řešení úložných prostor

S každou další činností se v dílně kupí nářadí a zbytky materiálu. Smysl pro pořádek sice máme všichni, ale s volným prostorem pro úklid už je to horší. Doporučit lze závěsné systémy na zeď u ponku nebo magnetické lišty. Pohlídají veškeré drobné nářadí, které chcete mít u pracovní plochy vždy po ruce a ani finančně se nejedná o nákladné řešení.

Mít možnost mobility je však výhodné nejen v okolí pracovní plochy, ale například i v případě řešení větších úložných prostor. Jak to zkombinovat? Pojízdný vozík se zásuvkovým systémem na drobnosti, který díky své nosnosti pojme ale i hmotnější nástroje a vybavení. Pokud chcete být maximálně mobilní, je toto ideální řešení. V rámci úložných prostor si také nezapomeňte vyčlenit jeden šuplík v blízkosti pracovní plochy na ochranné pomůcky a lékárničku. Ideálně najít volné místo, které je uzavíratelné a lze tak lépe udržet v čistotě bez přístupu prachu a špíny.

Osvětlení?

Přirozené světlo je nejlepším služebníkem. Každopádně ne všechny dílenské prostory disponují okny nebo střešními světlíky. Důležité je tedy řešit i elektrické zdroje světla. Jako hlavní stropní osvětlení lze doporučit pořídit led světla, která jsou dostatečně silná a zároveň šetrná. Směrem k pracovní ploše je dobré umístit další lokální osvětlení. Nikdy by ale tyto světelné zdroje neměly být oslňující a v případě barevných nátěrů nebo například lakování je nechtěné i jakékoliv zbarvení světla, které by mohlo ovlivnit výsledek práce.