Domů Domácnost Jak vybrat digestoř podle variace funkcí?

Jak vybrat digestoř podle variace funkcí?

Odsavačů par je dnes na trhu nepřeberné množství, ale jak vybrat digestoř, která bude odpovídat přesně vašim požadavkům, co se funkcí týče?

Elektronika a domácí spotřebiče se neustále vyvíjí a pozadu nezůstává ani vývoj digestoří, proto dnes lze sehnat jak úplně obyčejné, které bývají zpravidla levnější, tak takové, jež obsahují velké množství funkcí, které mohou usnadnit nejen život v kuchyni, ale také ulehčit peněžence.

Jak vybrat digestoř aneb jaké funkce požaduji

Abyste se dokázali rozhodnout pro tu správnou, položte si nejprve následující otázky:

1. Jaké funkce od spotřebiče požaduji?

2. Záleží mi na ceně?

3. Záleží mi na spotřebě elektřiny?

10 nejzajímavějších funkcí

· Odsávání – nejdůležitější funkcí digestoře by logicky mělo být odsávání nežádoucích par vznikajících při vaření a smažení, pro které byla tahle pomůcka vůbec vymyšlena. Proto při výběru sledujte výkon sání, který by měl odpovídat velikosti místnosti, v níž je digestoř umístěna.

· Světlo / energie – Jedná se o druhou nejčastější funkci, kterou zákazníci od digestoří očekávají. Dnes je již většina vybavena LED žárovkami, které zajistí nejen dostatečné světlo nad celou varnou plochou, ale také až devadesátiprocentní úsporu energie a téměř desetkrát delší dobu trvanlivosti než klasické žárovky.

· Funkce Booster – Stačí jedno stisknutí tlačítka a spustí se intenzivní odsávání par při aktivním vaření, které se po nějaké době zase samo přepne do normálního režimu. Oceníte zejména tehdy, pokud při vaření a smažení nechcete mačkat několik tlačítek, než se proklikáte k té nejvyšší rychlosti.

· Doběh po skončení vaření – Pro správně odvětranou místnost, ve které se nebudou usazovat žádné tuky, by měla digestoř běžet ještě minimálně pět minut po skončení vaření. Můžete si samozřejmě hlídat čas a odsavač par jednoduše vypnout, tahle funkce to však ohlídá za vás, poběží jen určitou dobu a posléze se vypne sama.

· Ventilace 24 – Existují prostory, ve kterých je nutné zajistit pravidelnou výměnu vzduchu nonstop, a tak se dnes již dají sehnat takové odsavače, které běží 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Motor při tomto režimu jede na malé otáčky, takže vás nebude rušit hlučností a spotřeba energie je v tomto případě minimální.

· Signalizace nasycených filtrů – Tukové filtry zabraňující pronikání nežádoucích tuků do motorů digestoří je nutné pravidelně čistit (většinou dnes již stačí umýt v myčce na nádobí). U odsavačů recirkulačních je navíc potřeba měnit také uhlíkový filtr. Signalizace nasycených filtrů vás včas upozorní na výměnu či vyčištění toho kterého filtru.

· Ovládání – Preferujete klasická tlačítka, dotykové nebo raději dálkové ovládání? To vše je dnes možné sehnat a záleží jen na vás, pro které se rozhodnete.

· Čidla – Zní vám digestoř, která dokáže sama přizpůsobit sílu a rychlost odsávání podle teploty a množství výparů jako sci-fi? Omyl! I takové funkce se dnes nabízejí a zajistí vám dokonalý výkon i optimální spotřebu energie.

· Funkce ASC (Advanced Sensor Control) – Nejpokročilejší funkce, kterou lze na trhu sehnat. Sama rozpozná, kdy začnou od varné plochy stoupat kuchyňské pachy a stoupat teplota a sama se spustí na takové rychlosti, která je potřeba. Rychlost odsávání pak upravuje sama i během celého procesu vaření. Výhodou je, že pokud vám to nebude vyhovovat, můžete funkci jednoduše vypnout a přepnout ovládání zpět na manuální.

Čím více funkcí, tím vyšší cena?

Líbí se vám všechny funkce a nejradši byste přesně takovou „vytuněnou“ digestoř? Počítejte ovšem s tím, že za větší množství propracovaných funkcí si připlatíte. Vrátit se vám to však částečně může na nižší spotřebě energie, a hlavně vašem zdraví, protože čistý vzduch je základ.

A jaká funkce nejvíce zaujala vás? Nebo byste raději nějakou jinou, která zde není zmíněná? Nebo se dokonce ještě ani nevyrábí? Zmiňte se do komentářů a inspirujte ostatní!

Musíte si přečíst