Domů Domácnost Co byste měli vědět o klíčích od auta

Co byste měli vědět o klíčích od auta

Klíče od auta jsou pro mnohé z nás každodenním a samozřejmým pomocníkem, kterého máme neustále při sobě. V dnešním článku se dozvíte důležité a zajímavé rady, které se k autoklíči pojí. Co je tedy dobré vědět?

Imobilizér

Možná, že jste se s tímto pojmem nikdy nesetkali, je však docela důležité jej znát. Imobilizér je totiž již po desetiletí využívaný způsob, jak můžete zabezpečit vaše vozidlo proti krádeži. Je to elektronické zařízení, které pracuje s čipy, které v sobě nesou informace v podobě kódů. Tyto informace jsou uloženy buďto v klíči samotném nebo v jiném zařízení. V případě, že neproběhne v klíči a imobilizéru správná komunikace, auto se vám nenastartuje. Tudíž vám nikdo nemůže auto odcizit. Imobilizéry blokují řídící jednotky motoru, a tak účinně zabrání krádeži.

Dálkové ovládání

Mnoho lidí si imobilizéry pletou s dálkovým ovládáním. Dálkové ovládání centrálního zamykání je umístěno pod plastovým krytem. Zde se nachází plošný spoj, který pomocí rádiových vln o dané frekvenci a kódování odemyká vaše auto na dálku. Součástí klíče od auta je i integrovaná baterie. Ta je v klíči nutná pro správnou funkčnost odemčení a zamčení vozu. Nemusíte se však bát, že pokud se vám baterie vybije, vaše auto nenastartujete. Imobilizér je totiž řízen přes pasivní čip v klíči.

Co dělat když ztratíte autoklíče?

V první řadě zajistěte vaše vozidlo. Může se stát, že ztratíte klíč v blízkosti auta a zloděj by vám jej mohl snadno odcizit. Zavolejte proto městskou policii a nechte na auto nasadit botičku. Poté informujte také váš autoservis. Připravte si VIN kód vozidla! Ten musíte znát, abyste si mohli nechat udělat nový autoklíč. Pokud máte náhradní autoklíč a rádi byste si pořídili pouze duplikát, můžete se obrátit na poskytovatele takovýchto služeb.

Musíte si přečíst