Způsobů, jak zhubnout je více než dost.  Existují stovky zaručených diet, které vám údajně pomohou dosáhnout vysněné postavy. Jednou z nich je zónová dieta.

Se zónovou dietou poprvé přišel v osmdesátých letech 20. století americký lékař Barry Sears, který zkoumal důvody obezity.  Barry Sears jako první přišel se zajímavým zjištěním, že za nadváhou stojí vysoký obsah sacharidů. Na základě zjištěných poznaatků vypracoval takzvanou zónovou dietu, která se velmi brzo stala světovým hitem.

Základem zónové diety je správná skladba  jídelníčku, ale také správné načasování příjmu potravy. Denní příjem potravy má být rozdělen do 5 až 6 porcí, časový odstup mezi jídly by nikdy neměl být větší než 4 hodiny.  Každé jídlo musí obsahovat stejný poměr sacharidů, tuků i bílkovin. A každé jídlo se má dobře zapíjet.

Porce jídla by měly být pravidelné a menší. Hlavní jídlo by nemělo obsahovat více než 2000 kJ. Energetický obsah menších svačin se má pohybovat kolem 450 kJ.

Na rozdíl od jiných diet si můžete dopřát malou porci jídla těsně před spaním.  Jednak vás v noci neprobudí takzvaný vlčí hlad a vy rozespalí nevybílíte ledničku. A za druhé, zabráníte podráždění žaludeční sliznice kyselinou chlorovodíkovou, která způsobuje vznik žaludečních neuroz a žaludečních vředů.

Chcete-li zhubnout, musíte se podle pravidel zónové diety zajímat nejen o příjem tuků, ale také sacharidů.  Sacharidy by v potravě neměly přesáhnout více než 40 %, dalších 30 %.  Na vyvážený poměr sacharidů, tuků i bílkoivn byste si měli dávat pozor u každého jídla a nejen v celodenním součtu.

A jaké konkrétní potraviny jsou pro zónovou dietu vhodné?

Bílkoviny vám dodají kuřecí nebo krůtí prsa bez kůže, ryby,  nízkotučné mléčné výrobky, sojové maso. Čas od času si můžete dopřát kousek hovězího nebo telecího masa nebo libovou kuřecí šunku. Zapomenout byste měli na vepřové maso, mléko a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku a uzeniny.

Při výběru tuků dejte přednost olivovému oleji, rostlinným margarínům. Zapomeňte na sádlo, smetanu nebo ztužený rostlinný tuk.

O přísun sacharidů se vám postará zelenina a ovoce, ovesné vločky, celozrnný chleba, rýže natural, celozrnné těstoviny a občas si klidně dejte brambory nebo kukuřici. Vyhnout byste se samozřejmě měli sladkostem, medu, cukru, zmrzlině, bílému pečivo a obyčejným těstovinám.

U zónové diety nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Pitný režim byste nakonec měli dodržovat vždy a nejen, když se snažíte hubnout. Pijte minerálky s nízkým obsahem sodíku a čistou perlivou vodu. Omezte dpití kávy a ovocných džusů.

A hlavně myslete na to, že každá dieta má svá pro i proti. Nic se nemá přehánět a v první řadě se naučte poslouchat svoje vlastní tělo.