I vy jste se dostali do stavu, že máte nezvladatelnou chuť pustit se do kompletní rekonstrukce bytu a jediné, co vás ještě drží, je to, že vám na to chybí finance? Nebojte, nepošlu vás teď vybrat bankovní konto, ani si pořídit na rekonstrukci hypotéku. Naopak, zastavím vás. Zkuste se totiž zamyslet, jestli rekonstrukci potřebuje skutečně celý váš byt a jestli na to, aby se vám doma více líbilo, nestačí pouze pár takzvaně malých-velkých změn. Co si pod nimi představit? Věřte nebo ne, mnohdy postačí vyměnit závěsy, či v interiéru ujednotil a oživit textil. K větším změnám patří třeba náhrada podlahové krytiny, ale dnes ani ta díky existenci kvalitních a hezkých laminátových podlah není problém. Zůstaňme ale u oken a u toho, jak se naše bydlení dokáže snadno proměnit, když vyměníme třeba jen závěsy na okna. Jak se tedy pustit do změny a jak se nesplést při výběru? Mám pro vás pět rad, kterých byste se měli v dnešní době držet.

Pět tipů, jak díky závěsům proměnit interiér

  1. Modernizujte – Závěsy jsou mnohdy to poslední, co v bytě měníme. Přitom právě jimi by se mělo obvykle začít. Visí vám doma závěsy, které si pamatujete ještě z dětství? Nedivte se, že se cítíte jako v muzeu minulého režimu. I když se rozhodnete ponechat si starý nábytek, který se naopak nyní jako retro styl vrátil do módy, nové závěsy budete rozhodně potřebovat.
  2. Čím více nesourodých prvků máte v bytě, tím více ujednoťte závěsy a další bytový textil – Držte se spíše jednobarevných závěsů než přílišného plýtvání vzory. Platí, že méně je více. A pokud se přece jen rozhodnete pro vzory, volte maximálně dvoubarevné kombinace. Ideální bývá například černá s bílou.
  3. Závěs nemusí nutně doprovázet záclona – Tak nějak nás to naše maminy naučily, že na okno patří záclona a na ni závěs. Ale vy to teď zkuste jinak – moderněji. Závěsy na okna dokážou hravě zastat obě role a vy se tak vyhnete nemoderním krajkám záclon, které se do moderního interiéru naprosto nehodí. Pokud přece jen potřebujete na okno zejména kvůli soukromí záclonu, zvolte provázkovou, nebo záclonu nalepovací. Jde v podstatě o PVC fólii, která lepí jen pomocí statické elektřiny a stačí ji přitlačit na tabule skla v okně. Kdykoliv ji lze sundat a opět nasadit. I když často to dělat rozhodně nemusíte.
  4. Moderní hotové závěsy ušetří práci i finance – Mnozí z nás zaváhají s výměnou závěsů proto, že už nemají nebo neumí obsloužit šicí stroj. Ale toho se nebojte. Obchody dnes nabízí moderní hotové závěsy, které jsou již připraveny k tomu, abyste je jen zavěsily. Nejčastější nutnou úpravou pak už bývá jen případné zkrácení závěsu. V některých obchodech vám to udělají na míru. Zkrátit závěs lze však i doma bez šicího stroje, jehly a nitě. Stačí speciální zažehlovací páska na zkracování, která se dá koupit v galanterních potřebách.
  5. S výměnou závěsů přijdou na řadu nejspíš i garnýže – Kdo se pustí do výměny závěsů, mnohdy musí počítat i s nutností výměny garnýží. To proto, že ne ke každému typu závěsu se hodí dříve používaná garnýž. Navíc, nemyslete si, že se pod strop nikdo nekouká. Je škoda vše vylepšit novými závěsy do oken a poté neúmyslně pokazit tím, že je ideálně nepověsíme.

Chcete interiér provzdušnit a opticky zvětšit? Zapomeňte na závěsy a zvolte rolety do oken!

Dá se žít zcela bez záclon a závěsů? Ale ano. A rozhodně to nebude znamenat, že do svého bytu necháte nakouknout každého v okolí. Funkce závěsů hravě nahradí rolety do oken. Existuje mnoho druhů rolet, které se liší způsobem navinování, ale i designem či materiálem. V interiéru však vždy působí mnohem vzdušněji než závěsy, a to i když je srovnáváme se závěsy ve zkrácených délkách nebo z lehkých poloprůhledných materiálů. Rolety jsou ideální zejména všude tam, kde chceme do okna přes den pouštět co nejvíce světla a v noci pak oceníme soukromí nebo zatemnění, chránící nás například před světlem z pouličního osvětlení. Kdy ještě oceníte rolety? Třeba když máte doma kočku. Zatímco po závěsu a zácloně může mít tendenci šplhat, roleta ji pravděpodobně nezaujme a tím ji ani nepoškodí.