V chladném počasí mnohé trápí ucpaný nos. Spousta lidí v takovém případěahá po nosním spreji, který se však musí používat s rozumem, jinak vám může uškodit.

Nosní spreje se dělí do dvou skupin – na chemické nosní spreje a spreje s obsahem mořské vody.  Chemické nosní spreje všichni známe z televizních reklam a mnozí s nimi máme své zkušensoti. Ne všichni, kteří chemické nosní spreje používají,  si uvědomují, že jejich nesprávné použití může člověku spíše ublížit.

Chemické nosní spreje způsobují v nosní sliznici zúžení cév, které zmenšují otok a tím se uvolní průchodnost nosu. Zpočátku se účinek dostaví velice rychle a nosní sprej vydrží působit až několik hodin.

Chemické nosní spreje byste však neměli užívat déle než týden, protože při delším užívání účinek slábne a pocit ucpaného nosu se rychleji vrací. A to člověka často vede k nadměrnému užívání nosního spreje. Předávkováním může dojít k nevratnému poškození nosní sliznice a tak zvané medikamentózní rýmě, jejíž léčba může v extrémním příapdě vyžadovat i chirurgický zákrok.

Pokud tedy chemické nosní spreje používáte, buďte obezřetní a nezapomínejte na to, že nosní sprej je lék jako každý jiný a musíte dodoržovat předepsané dávkování. Jen tak bude mít správný efekt.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu