Jak si kdo ustele, tak si taky lehne

Člověk zhruba třetinu života prospí. Aby byl spánek kvalitní, jen utné pečlivě vybrat postel, rošt a matrace.

Výběr správné postele, matrace a roštu je individuální záležitostí. Při výběru byste měli brát v potaz svůj věk, výšku a váhu a také svůj zdravotní stav.

Důležitý je prodyšný rám. Během spaní se člověk potí, proto je důležité, aby matrace mohla volně dýchat. Nejvhodnější jsou tedy postele na nožičkách, pod kterými je volný prostor pro cirkulaci vzduchu. Rám postele by neměl být níž než 45 cm nad zemí. V této výšce se méně práší a také se vám bude z vyšší postele lépe vstávat.  Postel by měla být minimálně o dvacet cenimetrů delší než je výška člověka, který v ní bude spát. Jestli vybíráte dvoupostel, řiďte se výškou toho, kdo je vyšší. Široká by měla být postel minimálně 90 centimetrů pro jednoho.

Do postele jsou ideální lamelové rošty, které se vyrábí v několika typech. Důležitými vlastnostmi pro výběr je šířka lamel, jejich počet a vzdálenost mezi nimi. Novinkou na trhu jsou rošty s bodovým podepíráním v podobě kroužků nebo obdélníků, které jsou uloženy na pružných tyčích z plastů nebo na lamelách. Tlak lidského těla se na těchto roštech lépe rozloží a člověk si neničí záda.

Rošt byste v ideálním případě měli kupovat zároveň s matrací. Ne každá matrace se hodí ke každému roštu. Na polohovatelné rošty se hodí pěnové a latexové matrace. Matrace pružinové a taštičkové patří na nepolohovatelné rošty.

Matrace by pak měla kopírovat tvar vašeho těla a udržovat páteř v přirozené poloze, ať už spíte na boku nebo na zádech. V oblasti ramen by měla být matrace měkčí, v okolí bederní páteře tvrdší. Podle moderních hygienických norem musí být matrace vyrobena z prodyšných materiálů, aby mohla dýchat. Matrace by měla mít lehce snímatelný potah, který můžete v případě potřeby vyprat.

Pokud máte matraci příliš tvrdou, přetěžujete páteř a dochází ke snížení prokrvování otlačovaných míst. Důsledkem je nekvalitní spánek, kdy se ráno probudíte dolámaní a máte pocit, že jste se vůbec nevyspali. Vybíráte-li matraci pro sebe i partnera, společně ji vyzkoušejte ještě v obchodě. Je-li mezi vámi velký váhový rozdíl, radši si kupte každý svou matraci, protože na společné se pravděpodoběn dobře nevyspíte.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu