Třináctý týden těhotenství se nese ve znamení blížícího se konce prvního trimestru – a dobrá zpráva je, že vaše miminko každým dnem sílí. Zároveň může ustupovat mnoho příznaků typických pro počátek těhotenství. Například ranní nevolnosti a únava, takže se začnete celkově cítit mnohem lépe než doposud. Vaše bříško se také může začít pomalu zakulacovat, protože miminko nadále roste a vyvíjí se.

Jedním z běžných příznaků, které můžete během 13. týdne těhotenství pociťovat, jsou vystouplé žíly, otoky a krvácení dásní. To je způsobeno zvýšeným množstvím krve, která s postupujícím těhotenstvím cirkuluje ve vašem těle. Kromě toho se přibližně u jedné ze čtyř budoucích matek objeví tmavě hnědá linie zvaná linea nigra, která spojuje pupek a stydkou kost. Způsobuje ji zvýšená hladina estrogenu, což vede také ke ztmavnutí bradavek a pigmentovým skvrnám na obličeji a krku – i ty jsou v těhotenství běžné a nemusíte z nich mít strach.

Jak ve 13. týdnu těhotenství vypadá miminko?

Co se týče vývoje plodu, nyní je miminko dlouhé asi 7,4 cm a váží asi 23 gramů. Vyvíjejí se mu svaly v obličeji a pravidelně si procvičuje sací reflex. Oči a uši jsou již téměř na svém místě a obličej miminka se začíná podobat malému člověku. Hlava je však ve srovnání se zbytkem těla stále poměrně velká a obratle se začínají měnit v kosti. Pod průsvitnou kůží jsou vidět orgány, žíly a žebra a plíce jsou naplněny plodovou vodou a tekutinou zvanou surfaktant.

Na co se zaměřit?

Během 13. týdne těhotenství by se měla rodička zaměřit se na sebe. Vzhledem k očekávanému přírůstku hmotnosti je možné, že vás brzy začnou bolet záda. Provádějte proto vhodné fyzické aktivity, udržujte správné držení těla a v případě potřeby si pořiďte speciální vložky do bot. Pokud již trpíte bolestmi zad, zvažte návštěvu fyzioterapeuta. A také je vhodná doba na posilování pánevního dna, což vám bude ku prospěchu po porodu.

A konečně, i když je těhotenství spojeno s přibýváním na váze, je důležité si udržovat zdravou váhu a zamezit nekontrolovanému přibírání.