Domů Hubnutí Zdravotní indexy, které vám pomohou

Zdravotní indexy, které vám pomohou
Indexy zdraví – tak se označují známé BMI, BMR i nové ABSI. Jak nám ale tyto zdravotní indexy mohou pomoci s naším tělem, stravováním a kompletním zdravím? To si povíme právě dnes.

Proklínané BMI

Pravděpodobně nejznámějším ukazatelem zdraví, který se používá po celém světě je Body Mass Index (neboli BMI). Index tělesné hmotnosti je rychlým způsobem (a základním), jak zjistit, jestli je vaše hmotnost adekvátní k vaší tělesné konstituci.

BMI se vypočítává na základě vaší výšky, váhy a pohlaví. Pro výpočet můžete využít starosvětsky papír a tužku a začít počítat, nebo zadáte své údaje do hotové elektronické aplikace.

BMI kalkulačka je lehce k dohledání a hned se dozvíte vaši hodnotu BMI – dle mnohdy přiložené stupnice od 19 do 40 (pro běžný rozsah) zjistíte, jestli máte ideální váhu, nebo máte podváhu či nadváhu.

Alternativou může být nové ABSI

BMI je mnohdy vyčítáno, že neslouží k dostatečnému ohodnocení rozložení tuku v těle. Protože „štíhlá“ dívka s gynoidní nadváhou v oblasti stehen může mít ideální BMI a naopak. BMI prostě neřeší lokální problémy s hromaděním tuku – tento typ obezity je poměrně zrádný a zdraví nebezpečný.

Kdežto nové ABSI (které aspiruje na nový světový standard) zohledňuje i ženské problematické partie – boky a břicho. ABSI řeší váš typ postavy, množství svalů a břišní tuk.

Jak naložit s informacemi z indexů?

Co dělat s výsledky různých zdravotních testů? Musíte se nejdříve zamyslet nad jejich vypovídající hodnotou – například základní BMI vám může říci, že máte ideální váhu, ale to, že máte tučná stehna a „pneumatiku“ na břiše vám neřekne.

Chcete na sobě něco změnit? Nemusíte se ničit v posilovně. Změňte především své stravování – to může až v 70 % za naše zdravotní problémy. Mějte vyrovnaný jídelníček plný čerstvých a kvalitních potravin (zelenina a ovoce od farmáře, minimum polotovarů, ověřené maso, zdravé cukrovinky).

Pohyb by měl být vždy doplňkem k vašemu zdravému stravování. Pokud nezlepšíte příjem a kvalitu své stravy, výdej energie v podobě vyčerpávající hodiny ve fitku vám nepomůže…
1 komentář

Comments are closed.

Musíte si přečíst