Domů Gastronomie Zázrak jménem zelený čaj – co všechno umí?

Zázrak jménem zelený čaj – co všechno umí?

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Díky jeho neuvěřitelné rozmanitosti a mnoha chutím si každý najde ten svůj přesně podle svého gusta. Kromě toho, že uspokojí váš mlsný jazýček, zároveň také prospěje vašemu organismu a zdraví celkově. Aby však mohl ukázat svou sílu, musíte ho pít pravidelně.

„Zázračný nápoj“

Pověstný svými blahodárnými účinky je především zelený čaj, na který nedali dopustit již starověcí panovníci. Dokonce ho jako lék využívá i východní medicína, a to již celá staletí. Obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají z těla odstraňovat nebezpečné volné radikály, jež jsou zodpovědné za zdravotní obtíže, včetně rakovinného bujení. Zároveň ale také umí snižovat cholesterol i riziko srdečních onemocnění a posiluje obranyschopnost organismu. Díky obsahu fluoru navíc prospívá i zubům, zabraňuje totiž vzniku zubního kazu, nemocem dásní a brání zápachu z úst.

Všeho s mírou

Přesto, že bývá označován jako zázračný nápoj, rozhodně byste ho neměli podávat dětem. Obsahuje totiž kofeinstejně jako čaj černý. Opatrné by proto měly být i těhotné a kojící ženy, které si mohou dopřát maximálně dva šálky tohoto nápoje denně. Nemusí se ho tedy zříkat úplně, protože stále obsahuje spoustu pozitivních účinků na organismus. Základ pitného režimu by však měly tvořit bylinkové čaje, které navíc pomáhají zmírnit projevy ranní nevolnosti, snížit pocity úzkosti a stres či posílit imunitu jako třeba čaje šípkové, heřmánkové či meduňkové.

Jak ho připravit

Ačkoli se může příprava zeleného čaje jevit jako velmi jednoduchá, ledacos se na ní dá pokazit. Nejčastější chybou je, že ho zaléváme příliš horkou vodou, čímž dojde ke zhořknutí nápoje. Samozřejmě, že záleží na konkrétním druhu, ale ideální teplota by se měla pohybovat okolo 60-80 °C. Výhodou je, že zelený čaj můžete zalévat vícekrát. U prvního nálevu vystačíte maximálně se třemi minutami, s každým dalším nálevem je třeba teplotu i čas louhování navýšit. V létě si můžete dopřát i vychlazenou variantu – ledový čaj krásně osvěží a povzbudí. A navíc pomáhá zrychlit metabolismus, takže jestli ještě potřebuje rychle shodit nějaké to kilo do plavek, bude tou nejlepší volbou!

Musíte si přečíst