To nejhorší, tedy doby, kdy byly spousty lidí bez práce, je snad již za námi, ale časy zůstávají nejisté. Lidé se bojí o své vydělané peníze. Mají strach, že ztratí hodnotu, ve velkém jim z úspor ukrajuje vysoká inflace. Peníze je třeba ochránit dobrou investicí.

Za spolehlivou investici se dlouhá léta považují nemovitosti. Nyní tomu není jinak, ovšem je tu jeden základní problém. Investiční byt či dům stojí miliony a ty prostě běžná česká rodina nemá. Nabízí se možnost vzít si hypotéku, ale opravdu se chcete zavázat k dlouhým desítkám let splácení? Zřejmě i proto Češi hledají alternativy a jednou z těch, o něž je letos enormní zájem, je investiční zlato.

Jediná komodita osvobozená od DPH

Drahé kovy se obecně zdají jako dobrá investice. Jejich světové zásoby se tenčí, a když se podíváte na grafy vývoje cen, uvidíte stabilní růst. Výkyvy směrem dolů se samozřejmě objevují, ale pouze mírné a obvykle stačí nějaký čas počkat, než hodnota zase vzroste.

Zlato je však král drahých kovů, a to i pro investice, protože je jako jediné osvobozeno od 21% DPH. Například za stříbro odvádíte při koupi 21 % do státní kasy. Zbytečně tedy přeplácíte.

Zlato v různých hodnotách

V dřívějších dobách si kupovali investiční zlato spíše movitější investoři, kteří do něj ukládali statisíce a miliony korun. Dnes je situace jiná. Jak popisuje Pavel Trtík, zakladatel e-shopu www.zlate-mince.cz, Češi dnes často kupují malé slitky o váze 1-5 gramů. Ty jsou cenově dostupné pro každého a za podobně přívětivé částky se dají sehnat taktéž zlaté mince. Investovat do zlata tedy lze třeba 1500 korun.

Investiční zlato je vhodné i pro pravidelné investování, každý měsíc je možné z výplaty odložit například dva tisíce. Odborníci radí skupovat zlato po menších částkách, vyrovná se tím cenové kolísání.

České zlaté slitky nemáme, vedou ty švýcarské

Žádná česká mincovna nevyrábí zlato ve formě slitků, na českém trhu hrají prim slitky ze švýcarské rafinerie Argor Heraeus (pozor, název Heraeus označuje německou rafinérii). Ty jsou světově proslulé a dostupné za nízkou cenu ve srovnání s dalšími švýcarskými a německými slitky.

Kdo chce nakupovat zlato diskrétněji, ten by se měl zaměřit spíše na zlaté mince. Mince se totiž neznačí sériovým číslem. U nás jsou velmi populární rakouské mince Wiener Philharmoniker, v dobrých e-shopech koupíte i ty nejnovější přímo z roku 2021. Poptávka je však i po zlatých dukátech, jež se vyznačují sběratelskou hodnotou. Češi mají rádi svatováclavské dukáty vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, jež stanovil sám Karel IV. Tyto dukáty jsou skvělým dárkem pro patrioty. Investiční zlato je obecně vhodným darem, pokud chcete věnovat něco originálnějšího než peníze v obálce. Peníze v podobě zlata navíc neztrácí svoji hodnotu.

Do Česka jezdí nakupovat i Slováci

Pavel Trtík letos mluví o rekordním zájmu nových klientů. E-shop se zlatem provozuje od roku 2003 a až letos se dočkal takového zájmu. Zákazníci jsou nejen z Česka, ale také ze Slovenska. Firma má kamenné pobočky v obou těchto zemích, Slováci však často jezdí do té, co se nachází na Moravě ve Vsetíně. Ze Slovenska to sem není daleko, nákup investičního zlata v Česku je přitom pro Slováky cenově výhodnější i přes nutnost mezistátního převodu peněz.

Jak popisuje Kamila Bantová ze Zlatých mincí, naši východní sousedi zlato raději nakupují osobně, naproti tomu Češi si oblíbili nákupy online. A je tu ještě jedna odlišnost českého a slovenského trhu. Zatímco Češi skupují malé slitky, slovenští zákazníci mají zájem o zlaté cihličky o váze jedné unce (1 Oz) a vyšší.

Kdo tedy doposud s nákupem investičního zlata váhal, ten by měl být nyní plně přesvědčen o tom, že jde o dobré rozhodnutí.