Domů Móda Vyznáte se v módních pojmech?

Vyznáte se v módních pojmech?

 

Jazyky se neustále mění. Některá slova zastarávají a přestávají se používat, jiná naopak vznikají. Často se také přejímají výrazy z jiných jazyků. I slovní zásoba češtiny se neustále proměňuje. Starší generace by mohly vyprávět o pojmech, které se již nevyužívají, mladší lidé by je naopak mohli poučovat o výrazech přejatých z angličtiny. A jak jste na tom vy?

Nová slova se objevují ve všech oblastech a móda není výjimkou. Nejen v módních magazínech a v tisku se setkáte s pojmy, které vám nemusí být úplně jasné. Někdy se dá správný význam odhadnout ze smyslu celé věty. Jindy je to ale složitější. V takovém případě vám pomůže slovník módních pojmů.

Nestyďte se podívat do slovníku

Tlustá kniha, která obsahuje tisíce hesel seřazených podle abecedy, je už minulostí. Dnes se používají elektronické slovníky, takže až příště nějakému slovu neporozumíte, klidně do něj nahlédněte. Buď si otevřete přímo slovník cizích slov, nebo dané slovo napište do vyhledávače a on už vám nějaké vysvětlení nabídne. Člověk by se měl pořád vzdělávat a neměl by se stydět za to, že něco neví.

Znáte tato módní slova?

Marně teď pátráte v paměti, kdy naposledy jste se v módě setkala s nějakým slovem, jehož význam byste neznala? Máme tady pár kandidátů. Říkají vám něco následující slova?

baby doll

agrafa

čamara

žabó

alonž

brigadýrka

ondulace

Záměrně jsme vybrali výrazy všech možných skupin. Některé pochází z angličtiny, další jsou spíš novější, jiné z češtiny pomalu vymizely. Pod výše uvedenými slovy se skrývají například mužská barokní paruka, čepice se štítkem, krajková ozdoba šatů kolem krku, pánský slavnostní kabát nebo trvalá. Pokud si chcete ověřit, který význam náleží jakému slovu, otevřete slovník cizích slov a přesvědčte se, jestli jste se aspoň v některých případech trefila. A začněte rovnou studovat! Jistě ve slovníku narazíte i na jiná neznámá slova.

 

Musíte si přečíst