Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů, který si dopřávají miliony lidí po celém světě každý den. Nejen, že zahřeje a příjemně povzbudí, ale také výborně chutná. Bohužel to, co je mnohdy k dostání v supermarketech, se ani za kávu považovat nedá a navštěvovat kavárnu každý den pro většinu lidí není reálné. Pokud si ani vy bez lahodného šálku kávy nedokážete představit den, investujte do kávovaru a uvidíte, jak si vás získá.

Jaký bude pro vás nejvhodnější?

Než se vydáte do obchodu vybrat si mezi kávovary ten pravý, ujasněte si, co od přístroje očekáváte a jaké funkce vyžadujete. Řiďte se podle toho, jaký typ kávy preferujete.

Kávovar na kapsle

Pokud máte rádi kávu bez čekání, kapslový kávovar je pro vás ten pravý. Jednoduše se ovládá i čistí a má většinou zajímavý design. Mezi přístroji jednotlivých značek jsou ale velké rozdíly a rozhodně nedoporučujeme koupit levný. Pouze špičkové kávovary tohoto typu dokáží připravit pravé espresso či latte machiato.

Automatický kávovar

Patří mezi nejoblíbenější spotřebiče na přípravu kávy. Je to zejména proto, že kávovar si zrnkovou kávu těsně před přípravou sám namele a tím zachová chuť i aroma. Většina má také plochu pro předehřívání šálků a dokážou se zapnout s předstihem, než stačíte vstát z postele. Velkou výhodou je, že přístroj se o sebe stará téměř sám – umí se propláchnout, odvápnit i částečně vyčistit.

Překapávací kávovar

Tento typ kávovaru připravuje nápoj pomocí papírového filtru nebo sítka. Díky tomu je výsledná káva podstatně slabší, než u jiných kávovarů. Do kávovaru se dává mletá káva – musíte ji tedy zakoupit nebo si ji sami namlít ze zrnkové kávy. Čím jemněji bude namletá, tím silnější pak nápoj bude.

Pákový kávovar

Pokud milujete espresso, sáhněte po pákovém kávovaru, který si s ním poradí nejlépe. Je sice náročnější na údržbu i samotnou přípavu, avšak je upřednostňován znalci kávy i gurmány.  Umletou kávu je nutné před každou přípravou napěchovat do sítka v držáku, který se pohybem páky nasazuje na kávovar, a také si musíte hlídat dávkování vody. Pokud ovšem obsluhu zvládnete, odmění vás nezapomenutelnou chutí silné kávy.