Domů Hubnutí Pohyb a cvičení Turistika je opět v kurzu

Turistika je opět v kurzu
Ještě do nedávna byla turistika oblíbenou aktivitou hlavně důchodců a mladší  ročníky o ni nejevily zájem. V poslední době však pěší chůze zažívá svůj vzestup.  Jak by taky ne, vždyť chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. A navíc skoro nic nestojí.

Pro mnoho lidí se chůze stává doplňkem ke cvičení ve fitness centrech. Zvýšený zájem o chůzi také souvisí se zhoršující se ekonomickou situací. Fitness centra jsou drahá, navíc musíte k nákladům připočítat náklady na dopravu za sportem. U chůze tohle všechno odpadá. Stačí, když si koupíte pohodlnou obuv  a můžete kdykoliv a kdekoliv vyrazit do terénu.

Spoustě lidí přijde chůze staromódní, nezajímavá a dávají přednost většímu adrenalinu. Chůze je však skvělou přirozenou terapií a pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je pro lidský organismus mnohdy prospěšnější než hodina cvičení v uzavřené tělocvičně. Pohyb, který při chůzi vykonáváte je sice pomalý a nespálíte tolik kalorií jako při lekci spinningu, ale i tak je pro zdraví prospěšný.

Pravidlelná chůze ovlivňuje proces látkové výměny, posiluje imunitní systém a snižuje riziko vzniku mnoha civilizačních chorob. Při chůzi posílíte i ochablé svalstvo a nějakou energii také spálíte. Jeden zdolaný kilometr vás v běžném terénu bude stát zhruba 50 kalorií. Ve středně těžkém terénu na stejné vzdálenosti spálíte 80 kalorií. Mimo to chůze podporuje tvorbu přirozených morfinů, které snižují citlivost na bolest a zlepšují náladu.

Chůze je výborným prostředkem prevence vzniku křečových žil. Kromě toho posílíte své plíce a pravidelná procházka se brzo pozitivně projeví i na kvalitě vaší pleti.

Lékaři chůzi často doporučují jako sport číslo jedna. Chodit může totiž téměř každý a chůze prakticky nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Vyrazit na túru nemusí nutně znamenat jen to, že zvládnete předem naplánovaný počet kilometrů v pečlivě vybraném terénu. Ale můžete být spontánní a vydat se směrem, který vás právě napadne. Uděláte tak něco nejen pro své zdraví, ale také prozkoumáte okolí. A potěšíte i ostartní své smysly. Zvuková kulisa v podobě zpěvu ptáků a šum lesa bude balzámem pro vaše uši.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu
Předchozí článekMódní záležitost tetování
Další článekZhubněte s kavitací

Musíte si přečíst