Domů Ostatní Tipy a triky pro výběr školního batohu

Tipy a triky pro výběr školního batohu

Chystá se vaše dítko poprvé do školy, nebo již naopak přerostlo dětskou aktovku a potřebuje větší školní batoh? Dobám, kdy děti chodily do školy s identickými koženými brašnami, již dávno odeznělo. Výběr je čím dál větší, což paradoxně může být i nevýhodou – děti se totiž často nechají zlákat obrázkem a na praktičnost ani zdraví nedbají. Skloubit všechna kritéria je tak vaše starost. Co všechno byste měli zohlednit?

1. Zdravotní hledisko

Že zdraví musí být za všech okolností na prvním místě, to není jen prázdná fráze. Zvláště školní aktovky a batohy pro prvňáčky by měly poskytovat vhodnou podporu zad a pohodlí v podobě polstrování. Abyste dětem zajistili správný vývoj páteře, vybírejte pouze ze speciálních školních nebo studentských batohů a aktovek. Jen to vám zaručí, že výrobky budou mít tu správnou konstrukci s pevnými a anatomicky tvarovanými zády. Nutností jsou také nastavitelné popruhy o minimální šířce 4 cm. Že se jedná o atestovanou školní brašnu nebo batoh v souladu s veškerými normami, poznáte z označení na visačce.

2. Hmotnost a rozměry

Ačkoliv anatomicky tvarovaná konstrukce a pevné dno mohou působit robustně, snažte se vybírat batohy do školy s nižší hmotností. Pamatujte na to, že dítě bude muset nosit spoustu knih a sešitů, přezůvky, svačinu, pouzdro a další školní potřeby, takže se závěrečná váha vyšplhá do závratných výšin. Není vhodné mu ještě přitížit těžkým batohem. Hmotnost nenaplněné školní aktovky pro děti na prvním stupni je dle normy ČSN 79 6506 stanovena maximálně na 1200 g, pro děti na druhém stupni maximálně na 1400 g. Také rozměry samozřejmě musí odpovídat věku. Obecně platí, že batoh nesmí přečnívat na stranách trupu dítěte.

3. Praktičnost a bezpečnost

Batohy a aktovky pro děti vyžadují některá specifika, na která u dospělých tolik hledět nemusíme. Například u nich upřednostňujeme jednoduchou obsluhu, kterou zvládne i prvňák, což se týká především zapínaní. Členitost vnitřní i vnější části zase umožní snadnou orientaci – láhev na pití, přezuvky či pouzdro, vše bude mít svou přihrádku. Z hlediska bezpečnosti platí, že správná školní aktovka má být vybavena výraznými reflexními prvky, které děti zviditelní při ranních cestách za tmy a večerním návratu z kroužků. Některé typy poskytují i další vylepšení, třeba popruh přes hruď, který aktovku upevňuje, aby při běhu nenarážela do zad.

4. Design

Pro děti je vzhled batohu jednoznačně na prvním místě, pro vás však může hrát roli až poté, co jste se ujistili, že splňuje všechny ostatní podmínky. Pak už ale školákům do výběru nemluvte. Je důležité, aby se sami rozhodli, s jakým designem budou do školy chodit, a ví mnohem lépe než vy, co je v jejich kolektivu zrovna populární. Abyste je ušetřili zklamání ze zjištění, že batoh s jejich oblíbeným hrdinou se zrovna nehodí, zkuste vybírat rovnou ve specializovaném e-shopu. V katalogu http://www.detskyeshop.cz naleznete pouze školní batohy a aktovky, které odpovídají veškerým relevantním požadavkům, takže nemůžete šlápnout vedle.

Musíte si přečíst