Domů Domácnost Skvělé tipy a rady na uchování dokumentů

Skvělé tipy a rady na uchování dokumentů
Důležité dokumenty, materiály v archivu anebo v knihovních fondech je někdy velmi těžké uchovat ve skvělém stavu. Aby veškeré tyto položky zůstaly neponičené, tak je na místě vytvořit vhodné podmínky pro jejich skladování a zajímat se také o neměnné klimatické podmínky.

1) Nejdůležitějším krokem, jak uchovat dokumenty je preventivní konzervace. Například klimatické podmínky by v knihovně nebo v muzeu měly být nastaveny tak, aby byla životnost a neporušený stav veškerých materiálů, co nejdelší. Rozdíly jsou pak u materiálů jako je papír, kůže a další.

2) Dalo by se říct, že klimatické podmínky by měly být stanoveny tak, aby se přizpůsobily tomu nejcitlivějšímu materiálu v archivu. V dnešní době již existuje množství efektivních pomocníků, díky kterým je možné materiály bez problémů uchovat. Velkým pomocníkem vám bude například odvlhčovač vzduchu do domácnosti.

3) Odvhlčovač vzduchu vám pomůže dosáhnout požadované teploty místnosti a také vlhkostí vzduchu. Teplota místnosti by se měla pohybovat od 16 do 20° C. Ideální vlhkost pak v rozmezí od 40 až do 60%. Tyto podmínky bývají vyžadovány hlavně v knihovně a v archivech, kde se nachází dokumenty v papírové formě.

4) Samozřejmostí jsou také skladovací prostory muzea nebo galerií a také výstavní prostory, kde by mohla vlhkost nepříjemně působit nejen na dokumenty, ale také exponáty a historické artefakty. Kromě odvlhčovačů je možné používat také regulátory vlhkosti a v některých případech dokonce i zvlhčovače.

5) Galerie, knihovny a další kulturní instituce uchovávají materiály různých formátů, většina z nich však potřebuje stálou teplotu a prostředí bez vlhkosti. Odvlhčovač vzduchu dokáže místnosti ochránit nejen před vlhkostí, ale také před plísní a bakteriemi, které se objevují ve vlhkém prostředí.

6) Pokud potřebujete vytvořit ideální klimatické podmínky, tak zapomeňte na otevřená okna, větrání anebo vyšší topení. Nejenže by se vám zvýšila spotřeba energií, ale také byste mohli nešetrným větráním poničit důležité rukopisy, mapy, pergameny a jiné originální a historické předměty.

7) Kromě vlhkosti vzduchu je dobré sledovat také teplotu v místnosti, kterou můžete regulovat pomocí klimatizace nebo centrálního topení, popřípadě přímotopů, například v zimě. Důležité je sledovat také prašnost a světelné podmínky, hlavně na výstavách.

8) Nejen průmyslový odvlhčovač vzduchu za vás udělá tu největší práci a kromě praktických vlastností vás překvapí i líbivým designem. Nezapomeňte však, že v místech, kde se uchovávají dokumenty a další cenné materiály platí také přísný zákaz kouření, konzumování jídla a pití. Veškeré materiály by pak měly být uloženy v čistých a ideálně i temných prostorách.

Musíte si přečíst