Domů Ostatní Samovyšetření prsu může zachránit život

Samovyšetření prsu může zachránit život
Rakovina prsu je velkým strašákem mnoha žen. Ročně ve světě tato nemoc změní život zhruba půl milionu ženám. Díky moderní medicíně jsou šance na vyléčení veliké. Čím dříve se na nádor přijde, tím lépe. Každá žena by proto měla pravidelně věnovat čas samovyšetření prsu.

Samovyšetření prsu by měla žena provádět každý měsíc, nejlépe sedmý den po začátku menstruace, kdy lze prsa nejlépe prohmatat. Žena po menopauze může prsa kontrolovat kterýkoliv den, důležité jsou pravidelné měsíční intervaly.

Vyšetření provádějte před zrcadlem po teplé sprše, pokožka a tkáně jsou měkké a poddajné. Stoupněte si před zrcadlo a se spuštěnými pažemi si nejprve prsa prohlédněte. Pak se předkloňte, ruce dejte vbok  a znovu se zaměřte na případné změny na prsou.

Pak vyšetřete prsa pohmatem. Ruka na vyšetřované straně dejte za hlavu a prsty na protilehlé ruce malými krouživými pohyby prohmatejte celý prs včetně podkožní jamky, oblasti kolem klíční kosti.

Prs poté prohmatejte silně oběma rukama, stiskem bradavky zkontrolujte případný výtok sekretu.

Stejný postup opakujte ještě jednou vleže. Lehněte si pohodlně na záda, vyšetřovanou stranu si něčím lechce podložte a prs opět nejdříve prohmatejte prsty a pak oběma rukama. Případné změny, které nelze odhalit ve stoje, by se mohli projevit vleže.

Stejný postup opakujte i u druhého prsu. Ze samovyšetření prsu si udělejte pravidelný rituál a vždy postupujte stejně. Naučte se opakovat jednolivé kroky jeden po druhém. Časem v samovyštření dostanete grif a nestane se vám, že na nějakou část vyšetření zapomenete nebo neprohmatáte celá prsa.

Při vyšetření si všímejte jakýchkoliv změn na prsou nebo v jejich okolí. Pozornost věnujte zčervenání pokožky, výtoku z bradavky nebo jejímu vtažení a samozřejmě případným bulkám.

Pokud najdete jakoukoliv změnu, spojte se s obvodním lékařem nebo gynekologem. A zbytečně nepanikařte, většinou jde o nezhoubné změny. Ale vyloučit nádorové onemocnění může jen odborník. Samovyšetřování prsou nepodceňujte, malá chvilka času věnovaná preventivnímu vyšetření vám může zachránit zdraví nebo dokonce život.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu
Předchozí článekZhubněte s kavitací
Další článekMeme boom

Musíte si přečíst