Domů Volný čas Psaní kdysi a dnes

Psaní kdysi a dnes
Kdysi se dokumenty psaly jen ručně nebo na psacích strojích. Dnes je tento způsob zapisování a rozmnožování informací velmi zastaralý a pro mladou generaci nepochopitelný.

Děti se sice i dnes učí především psát s perem v ruce na papír, ale i žáci prvního stupně již běžně používají počítač. Ten by neměl být součástí jejich běžného života jen pokud hračka. Pro úspěšného člověka v budoucnosti je počítačová gramotnost nezbytností.
Neznamená to, že děti budou od teď vše psát výhradně na tomto přístroji. I my dospělý mnohdy při psaní rukou nevíme psát psacím písmem a raději používáme to tištěné. Naše děti bychom však měli vést k oběma způsobem stejně, aby při dnešním počítačovém ošálit věděli pěkně psát i rukou vždyť i to se jim v životě určitě sejde.
Jsou samozřejmě oblasti, u kterých je psaní perem na papír zbytečně zdlouhavé. Zkoušeli jste např. napsat diplomovou práci rukou? Jistě, není to tak dávno když na tento účel byly použity výhradně psací stroje avšak to znamenalo při každé i drobné chybě přepisovat opět celou stranu. Dnes se chyby v textu opravují samy a stylizovat a přetvářet obsah je hračka.
Ve světě počítačů by však ani tento společník nebyl až tak úspěšný kdyby se napsané texty nedaly publikovat.
Za to vděčíme tiskárnám. Na trhu je jich nepřeberné množství, které se odlišují rychlostí ale i kvalitou tisku a tedy i cenou. Pokud jste si již nějakou vybrali musíte pravidelně dokupovat cartridge nebo laserove tonery. Při koupi je však třeba znát výrobce ale i model Vaší tiskárny (v dnešní době nemusíte kupovat jen originály, ale existují kompatibilní náplně, i z tohoto důvodu je potřeba náplně do tiskáren vybírat pečlivě).
Pokud se například věnujete i fotografování, Vaše výtvory  si také můžete vytisknout na památku. V tomto případě však budete náplně do tiskárny kupovat mnohem častěji.
Díky počítačům a tiskárnám si můžeme například přečíst denní tisk nebo se při listování fotoalb oddávat vzpomínkám na poslední dovolenou.
Musíte si přečíst