Domů Zdraví Proč i v létě pít čaj

Proč i v létě pít čaj

Možná si říkáte, že pít v létě teplý čaj je vrchol bláznovství. Nenechte se však zmýlit, ve skutečnosti je to úplně jinak. Teplý čaj vás v létě osvěží víc než studené nápoje. Podívejte se na historické i současné důvody pro pití čaje a uvidíte, že vám bude lépe.

Historické pití čaje

Mezi nejzajímavější pokus v pití čaje a kávy patří lékařský experiment ze Švédska, z 18. století. Zde lékaři podávali každý den dvěma vězňům určité množství čaje a kávy. Výsledek byl pro všechny překvapivý. Odsouzenci totiž přežili nejen lékaře, ale také tehdejšího krále. Kvalitní čaj a kvalitní káva tak mohou být pro náš organismus opravdu prospěšné.

Čaj působí na fyzický i psychický stav

Čaj působí nejen na fyzické, ale také na psychické tělo. Dokáže rychle a účinně zklidnit mysl, posiluje paměť a působí dokonce i proti depresím. Zelený čaj zlepšuje duševní výkon a má antioxidační účinky, které zpomalují stárnutí. Pokud vypijete po jídle šálek zeleného čaje, tak povzbudíte vylučování žaludečních kyselin a trávení se dá do pohybu. Velkou výhodou čaje je jeho zásaditost a tak mimo jiné vyrovnává překyselení organismu.

Proč v létě pít čaj

  • Na otázku, proč pít v létě teplý čaj raději než studené limonády, existuje několik odpovědí. Čaj obsahuje například aminokyseliny a pektin, díky tomu se vám více tvoří sliny a víc slin znamená větší pocit chladu.
  • Pokud budete pít více čaje, tak budete také častěji chodit na toaletu. A právě tímto způsobem se člověk čistí a dostává z těla teplo, které ho nepříjemně zahřívá.
  • Velkou výhodou teplého čaje, který by však neměl být v žádném případě horký, je také to, že v organismu nevyvolává nadměrné pocení a obsahuje velké množství vody, která je v letním počasí a vysokých teplotách více než potřebná.
  • Zajímavostí je, že pokud byste v letním počasí pili jen ledové nápoje, tak ochladíte organismus vevnitř, nikoliv na povrchu. Může vás tak bolet žaludek, točit se hlava a celkově se budete cítit nepříjemně.
  • K pití čaje si můžete vybrat jakýkoliv svůj oblíbený, ať už se jedná o černý čaj, zelený čaj nebo třeba ovocný čaj. Každý z těchto připravte tak, jak jste zvyklí, a popíjejte ho v ideální teplotě, ve které se už dá pít.
  • Vyhněte se příliš horkému čaji, který může popálit vaše hrdlo a není vhodný ani v zimě, natožpak v létě. Horký čaj, stejně jako jiné horké nápoje, je pro organismus stejně nepříznivou zátěží jako ledové.

 

Musíte si přečíst