Všimli jste si, že vaše kštice nějak ubývá? Míváte ráno obavy kolik vašich drahocenných vlasů zůstane na kartáči? Padání vlasů má spoustu – jak fyziologických tak environmentálních – důvodů. Pokud se nechcete s padáním vlasů smířit, je třeba primárně přijít na jeho příčinu a až poté lze proti němu kvalitně bojovat. Dávno jsou pryč doby, kdy jediným způsobem jak zastavit vypadávání vlasů, bylo patlání žloutků nebo piva do porostu. Nejen, že tato procedura byla celkem neúčinná, ale i poněkud nevoňavá…

  1. Nutriční nedostatky

Získáváte dostatek vitaminu D? Nedostatek expozice slunečním paprskům téměř zaručuje, že se nedostanete k dostatečným dávkám tohoto vitamínu. Nicméně,  pokud žijete tam, kde je počasí chladné a deštivé, pak můžete doplňovat příjem vitamínu D doplňky stravy. Nedostatky aminokyselin, lyzinu, mědi a zinku také mohou způsobit ztrátu vlasů. Ujistěte se, že konzumujete dostatek bílkovin. Vlasy se skládají z bílkovin, ale pokud je přijímáte nedostatečně,  vaše tělo je chytré a odkloní se od  zbytečného vyživování vlasů k udržení potřebných tělesných funkcí.

  1. Hormonální nerovnováha

    breastfeeding-2428378_640

  • Pokles hladiny ženských hormonů –  hormony mohou ztrácet rovnováhu ve věku 30 let, což může způsobit vypadávání vlasů. To může důsledkem nadměrné konverze dihydrotestosteronu (DHT). Přestože estrogen je hlavní ženský hormon, testosteron a další androgeny, jako je DHEA, se také vyskytují v ženském těle a pokles ženských a nárůst  hladiny mužských hormonů  způsobí padání vlasů.
  • Problémy s štítnou žlázou
  • PCOS – Ženy se syndromem polycystyckých ovarií (PCOS)
  • Těhotenství a doba po ukončení kojení
  • Antikoncepční pilulky
  • Období menopauzy
  1. Extrémní stres

Extrémní stres může způsobit náhlou ztrátu vlasů. . Je důležité, abychom věděli, jak se uvolnit a uklidnit. Můžete vyzkoušet, co vám k relaxaci pomůže, například techniky rozjímání, relaxační aromaterapeutická lázeň nebo můžete zkusit vyhledat odbornou pomoc.

  1. Výrobky na vlasy obsahující toxické chemikálie

Laurylsulfát sodný (SLS) obsahují téměř všechny šampony dostupné v obchodech. Kromě toho, že má toxické účinky na váš imunitní systém, bylo prokázáno, že SLS koroduje vlasové folikuly a brání růstu vlasů. K dispozici jsou šampony vyrobené z přírodních složek, které neobsahují SLS.  Pozor také na barvení, žehlení a fénování. Ke ztrátě vlasů totiž dochází i kvůli toxickým chemikáliím v barvách a stylingových přípravcích.

  1. Extrémní hubnutí

Dietou můžete ztratit sice pár kilo, ale můžete přijít také o část své koruny krásy. Pokud zhubnete více jak 10 kilo, pak se může po 3-6 měsících u vás projevit i vypadávání vlasů. Vlasový porost by se měl však poté, co se vrátíte k zdravé vyvážené stravě, začít obnovovat. Pokud je vaše strava nedostatečná na provitamín A nebo bílkoviny, pak je větší pravděpodobnost, že dojde ke ztrátě vlasů. Tato příčina je extrémně vidět na mladých slečnách bojující s anorexií.

  1. Těsné účesy

Toto je celkem nenápadný a úsměvný, avšak velmi častý důvod. Pokud milujete těsné culíky a drdoly stažené nevhodnou gumičkou, navíc ještě překryté vrstvou laku nebo gelu – problém je na světě.

  1. Vedlejší účinek léčby rakoviny

Ano chemoterapie má bohužel velmi chemotherapy-448578_640mnoho nežádoucích účinků, včetně padání vlasů, ale v tomto případě si myslím, člověk raději oželí vlasy, jen, aby mohl žít dál a mohl tu být pro své blízké. Navíc po skončení léčby se vlasy velmi rychle obnoví.

 

 

 

 

 

  1. Zhoršený zdravotní stav

  • Léčba psoriázy na pokožce hlavy
  • Alopcia Areta – toto je auto imunitní onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů v trsech
  • Folikulitida – folikulitida je termín pro lokální zánět vlasových folikulů
  • Kožní onemocnění – pokud na pokožce hlavy máte různé plísně nebo houby
  • Seboroická dermatitida
  1. Stárnutí

hair-248050_640Jak stárneme, míra růstu vlasů se zpomaluje. Vlasy mají méně pigmentu a stávají se tenčími, jemnějšími a šedivějšími. Chcete-li udržet zdravé vlasy, jezte zdravé potraviny, které pomohou udržet vaše tělo mladistvé.

 

 

 

 

  1. Genetika

Dědičná ztráta vlasů postihuje přibližně 30 milionů amerických žen, podle Americké dermatologické akademie. Přestože se genetické plešatění vyskytuje většinou až kolem 50. roku věku, může postihnout kohokoliv, klidně i teenagery.

 

portrait-1319951_640Pokud trpíte ztrátou vlasů, musíte najít příčinu problému, abyste našli nejlepší léčebný plán pro vás. Je důležité léčit základní příčinu vypadávání vlasů, a ne jenom samotný příznak. Paralelně k tomu podpořte růst vlasů léčebnými přípravky, chraňte své vlasy před sluncem – například kloboukem, nechte je občas volně uschnout na vzduchu a dbejte o své zdraví jako o celek, protože ve zdravém těle nejen zdravý duch, ale i krásné, husté vlasy.