Domů Ostatní Pěstujeme citrusy

Pěstujeme citrusy
Půvabné rostliny s lesklými listy, krásnými bílými kvítky a neodolatelnými žlutými plody. Přesně to jsou citroníky. Víte o tom, že s jejich pěstováním si poradí i začátečník?

Citroníky nejsou nijak extrémně náročné, ale musíte se jim věnovat pravidelně. Za správnou péči vás citroník odmění obvykle dvakrát za rok nádhernými bílými květy, ze kterých pak vyrostou zhruba 10 centimetrů velké citrony.

Základním pilířem pro úspěšné pěstování citroníků je výživa. Citrusy si potrpí na kvalitní substrát složený z rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Důležitá je také kvalitní drenáž.

Citrusy jednou za dva až tři týdny přihnojte organickým hnojivem bez obsahu vápníku, který tyto citroníky nesnášejí.

Citrusy vyžadují pravidelnou zálivku, jednou za čas je však můžete nechat mírně přeschnout. K zalévání používejte měkkou, odstátou vodu. V době vegetačního klidu rostliny zalévejte jen jednou za měsíc. Velké množství vody v zimním období by mohlo citroník zničit.

Ideální teplota pro citroníky je v rozmezí 22 až 28°C. Letní velká vedra citroníkům příliš nesvědčí. V zimě teplotu snižte na 10°C.

Citroníky můžete přes léto umístit venku, pozor dávejte na vítr. Citrusy nesnáší průvan. V zimě rostlinu umístěte na co nejsvětlejší místo.

Pro rostliny a jejich správný vývoj je důležitý pravidelný řez. Pokud rostlinu občas neprořežete, přestane růst. Když to však s řezem přeženete, rostlina nebude kvést. Květy se objevují právě na konci větviček. Větvičky citroníku ořezávejte zhruba o čtvrtinu tak, aby poslední očko směřovalo dolů a ven z koruny.  Pravidelně ostříhejte také suché větvičky bez listů.

Jestli se chcete radovat s květů a vlastních citronů, rostlinu kupte od zkušeného pěstitele.  Další podmínkou pro úspěšnou sklizeň je dodržování letní a zimní teploty. V létě zhruba 25° C, v zimě kolem 10°C.

Stejně jako kterékoliv jiné rostliny, i citroníky občas potrápí škůdci. Citroníky v bytě nejvíce ohrožují svilušky. Do jisté míry sviluškám můžete předcházet častým rosením rostlin.  Dalšími škůdci citroníku jsou molice nebo puklice.  Citroníky pravidelně kontrolujte a jakmile objevíte škůdce, pusťte se do boje.  Ve specializovaných prodejnách vám určitě poradí, co na škůdce zabere.

Citroníky stejně jako všechny rostliny chtějí péči. Za vaši starost se vám časem odmění vlastní úrodou.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu
Musíte si přečíst