Panická ataka neboli panická porucha je stav, který jste už dost možná někdy zažili. Náhlý pocit strachu bez zjevné příčiny a pocit, že umíráte. Jedná se o psychickou poruchu, která nemá reálný základ ve fyzických problémech, i když se tak tváří. Jak se panická porucha projevuje a jak ji lze léčit?

Lidé si volají záchranku, i když jsou vlastně v pořádku

Pocit, že nemůžete dýchat, bušení srdce, zrychlený tep, třes, brnění končetin…To jsou hlavní symptomy panické ataky, tedy stavu, při němž dojde k akutnímu záchvatu strachu. Takový záchvat může trvat jen několik minut i déle a člověk má při něm pocit, že umírá. Pokud se tyto záchvaty opakují, jedná se o poruchu, kterou je třeba rozhodně řešit.

Náhlé ataky totiž mohou velice znepříjemnit život a dát člověku pocit, že má vážné zdravotní problémy, i když je to všechno ve skutečnosti jen v jeho hlavě. Příznaky jsou totiž dost podobné infarktu a fyzické projevy jako například pocit dušení v lidech vyvolávají dojem, že jsou vážně nemocní.

Často v takových případech volají záchrannou službu, i když lékaři ve výsledku žádný problém nenajdou. Rozhodně se však nejedná o žádný „výmysl“ nebo hypochondrii, pocity bolesti či nedostatku kyslíku jsou reálné.

Panická ataka se dá léčit dechovými cvičeními i psychoterapií

Podobným případem je i úzkostná porucha, která donutí pacienta navštívit lékaře, který však nenajde žádnou zjevnou fyziologickou příčinu. V takovém případě může mít pacient poruchy spánku, zažívací problémy, chronické nachlazení, bolesti hlavy a další. Jedná se však jen o psychosomatické poruchy, které vyžadují jiný druh léčby.

Jak tedy proti těmto projevům bojovat? Léčba panické ataky může mít několik podob a lidé si od ní mohou pomoci i sami. Je však třeba vědět, jak na to. Pacienti v první řadě potřebují ujištění, že s jejich tělem a orgány je všechno v pořádku a že se jedná o psychosomatickou záležitost. Ujištění, že při záchvatu určitě neumřete, je prvním krokem k jeho vymizení.

Pomáhají také různá dechová cvičení, například i dýchání do obyčejného papírového pytlíku. Při atace je rovněž dobré se předklonit a počítat v klidu do deseti nebo se třeba zkusit soustředit na něco poblíž, co by mohlo rozptýlit vaši pozornost. Pokud si sami nedokážete takto pomoci, pak by měla přijít na řadu psychoterapie.