Domů Volný čas Odrážedlo je pro děti nejen skvělou přípravou na kolo

Odrážedlo je pro děti nejen skvělou přípravou na kolo

Vidět dnes děti na odrážedlech není vůbec vzácným úkazem. Rodiče však tápou při jejich výběru. Mnohdy dětem pořídí plastovou hračku tvářící se jako odrážedlo, ta však příliš vhodnou není.

Odrážedlo, nazývané též odstrkovadlo, je třeba pořizovat s rozmyslem. Plastové hračky v podobě různých trojkolek a čtyřkolek často ergonomicky neodpovídají tomu, co je pro anatomii dětí vhodné. Mnohem více též trpí obuv, která se extrémně rychle ošoupe. Narazit lze i na plastová odrážedla, která mohou být nebezpečná. Setkáte se třeba s ostrými plasty, které dovedou dokonce vážně poranit achilovku. Kvalitní odrážedlo je spíše odrážecím kolem. Hodí se pro děti od dvou let, což je optimální věk pro začátek nácviku rovnováhy.

Pohyb je pokrm pro mozek

Dětský mozek v době moderních technologií strádá. První seriózní studie vývoje dětského mozku v IT době jednoznačně potvrzují, že vývoj mozku kvůli displejům, formě jejich snadného ovládání, a času, který před nimi děti tráví, skomírá. Je dokázáno, že pohyb pozitivně ovlivňuje vývoj mozku. Dítě potřebuje běhat, skákat, lézt a stejně ideálním pohybem je i pohyb na odrážedle, jenž pozitivně ovlivňuje psychomotorický vývoj dítěte.

Odrážedlo jako skvělý nácvik jízdy na kole

S jízdou na odrážedle mohou děti začít dříve než s kolem. Odborníky je pokládáno za ideální nácvik rovnováhy. K tomu naopak nejsou vhodná postranní kolečka kola. Takže než dítě ve 2,5 letech posadíte na kolo s pomocnými kolečky, je lépe období, než dítě zvládne udržet rovnováhu, překlenout jízdou na odrážedle. Odrážedlo ale dítěti může sloužit i déle. Využívat jej bude rádo jako alternativu k později pořízenému kolu, či ke koloběžce. Každé z těchto sportovních náčiní nabízí trochu jiný typ zábavy a dítě je rádo prostřídá.

Otevřete dětem nové obzory

Na odrážedle se pro dítě stanou vzdálenosti kratšími. Má proto možnost více objevovat. Pohyb je pro něj radostí. Od chvíle, kdy začnou děti chodit, vás obvykle čeká období zhruba jednoho roku, kdy má dítě radost ze všech procházek. Objevuje svět z jiné perspektivy než z kočárku a k chození ven jej nemusíte přemlouvat. Pak ale nastane chvíle, když už dítě vše v dostupné vzdálenosti od domova vidělo a musíte nabídnout více. A řešením je právě odrážedlo, protože dítě má možnost objevovat věci opět z jiné perspektivy, a i ty, ke kterým doposud po vlastních nedošlo.

Pohybem ke zdraví i v dospělosti

Dětem pohyb prospívá. Učí je správným návykům v oblasti životního stylu. Lásku ke sportu a k pohybu získáváme již v dětství. Dostatek zdravého pohybu navíc vede ke správnému vývoji kostí, zamezuje vzniku problémů s páteří (především skoliózy), snižuje riziko obezity, pobyt venku je zdravý pro plíce i pro zrak.

Jak vybrat kvalitní odrážedla?

Odrážedlo se příliš neliší od dětského kola. Obvykle je první odrážedlo vybaveno 12palcovými koly. Důležitý je lehký duralový rám. Tato odrážedla nabízí e-shop Detska-kola.net. Doporučována jsou již od 1,5 roku, kdy u dětí dochází k dozrávání centra rovnováhy a jsou schopny rovnováhu začít trénovat.

Musíte si přečíst