Domů Domácnost Léto nahrává odlehčeným alko i nealkoholickým nápojům

Léto nahrává odlehčeným alko i nealkoholickým nápojům

Parné letní dny i vlahé večery jsou podnětem pro zdatné hospodyňky i začátečníky v míchání zajímavých drinků k vracení se k osvědčeným recepturám i k vymýšlení nových nápadů, které podněcují chuťové a čichové pohárky. Nealkoholické a alkoholické nápoje jsou vyráběny v šejkrech i v obyčejných nádobách, používají se džusy, limonády, vína, destiláty, domácí šťávy, bylinky jako máta, ovoce, někdy i zelenina. Fantazii se meze nekladou. Nedílnou součástí drinků musí být ledová tříšť, případně kousky ledu.

Nepodceňujte přísun minerálek a obyčejné vody v parném letním odpoledni

Při přípravě letních drinků nezapomínejte na to, že i během víkendu a svátků, kdy se nemusí do práce, může se relaxovat, odpočívat, bavit se s přáteli a rodinou na zahradě či zahradních party, by drinky měly obsahovat méně alkoholických nápojů. Slunce, vedro, tlak jsou negativní činitele, jež působení alkoholu umocňují. Proto se během dne osvěžujte drinky složenými především z vody, sodovky, džusů a šťáv. Pokud už se přiblížíte k chuti na alkohol, volte červená a bílá moravská vína kombinovaná s minerální, sodovou nebo obyčejnou vodou v ideálním poměru.

Se setměním přichází čas zábavy a důstojné veselice

S nastupujícím večerem už se může přidat na výrazu, co se týče přípravy drinků s vyšším obsahem alkoholu. Na řadu přicházejí sekty-šumivá vína, jejichž úloha není pouze v podobě „rychlých špuntů“ na oslavách a podobně. Osvěžující a příznivé chuťové vlastnosti jsou jako stvořené pro zamilované večery ve dvou, přípitky i osvěžení ve venkovní vířivce. Ke slovu se dostávají i destiláty. Kvalita „drinků pro chlapy“ není v případě prověřeného zdroje zapovězena ani dámám, které by se panáků-drsoňů nikdy nedotkly. Štamprdlička poctivé slivovice, meruňkovice či jablkovice lahodí i mlsným jazýčkům slečen a paní, jež v průběhu roku po panácích ani nevzdechnou. Nezapomeňte destiláty kupovat u výrobců s ověřeným certifikátem… (Víme, jak probíhala „metanolová aféra“.) V neposlední řadě je třeba myslet na to, že vychlazené destiláty jsou chuťově na jiné úrovni než teplé alkoholické nápoje. Tato poučka platí pro sudové víno, sekty i zahraniční vína v lahvi.

Musíte si přečíst