Domů Ostatní Když kosti ztrácí sílu

Když kosti ztrácí sílu
Řídnutí kostí může pořádně znepříjemnit život. I banální pád často končí komplikovanou zlomeninou nohy, která vás na celé týdny nebo měsíce může vyřadit z provozu.

Osteoporózou jsou nejvíce ohroženy ženy po padestátce. První projevy však mohou přijít již mnohem dříve. Do ordinace odborného lékaře často míří ženy už krátce po třicítce.

Při podezření na osteoporózu vás praktický lékař odešle na speciální vyšetření.  Denzitometrie pomocí speciálního rentgenového záření stanoví hustotu kostní hmoty a případně stupeň onemocnění.  Bude-li to nezbytné, dostanete od lékaře předpis na vápníkové tablety.

S osteroporózou můžete bojovat ještě dříve, než se projeví. Stejně jako u jiných chorob je včasná prevence lepší než následná léčba.

Pokud si chcete kosti udržet v dobré formě, musíte se správně a zdravě stravovat.  Kosti jsou závislé na vápníku, minerálech a také vitamínu D. Do svého jídelníčku byste měli zařadit mléko, mléčné výrobky, hlavně jogurty a tvrdé sýry. O správnou výživu se postarají také ryby, zelená listová zelenina a luštěniny.

Z minerálů je nejdůležitější hořčík, který pomáhá ukládání vápníku v kostech. Draslík a zinek pak nemají pozitivní vliv jen na prevenci osteoporózy, ale také na další kloubní onemocnění jako je artróza nebo artritida.

Velkou roli hraje také dostatek vitamínu D. Ideálním zdrojem tohoto vitamínu je sluníčko, proto se snažte být venku alespoň půl hodiny denně.

Naopak neblahý vliv na řídnutí kostí má kouření a pití alkoholu. Kouření snižuje vstřebávání vápníku, proto se snažte obojí alespoň omezit.

Ženy před menopauzou by se svým gynekologem měly probrat možnost hormonální substituční terapie, jejíž účinky v léčbě osteoporózy jsou v medicíně známy.  Při léčbě hormony je nárůst kostní hmoty měřitelný zhruba po roce. Po roce a půl od začátku léčby se výrazně snižuje riziko zlomenin.

Preventivní účinek na šíření osteoporózy má samozřejmě také pravidelný pohyb.  Pokud se přestanete hýbat, riziko řídnutí kostí se zvýší a kostní hmota začne ubývat. Lidé, kteří pravidelně sportují jsou osteoporózou ohroženi méně než ti, kteří se věnují pouze takzvanému gaučingu.

Na osteoporózu má nejlepší účinek svižná dvacetiminutová procházka neo plavání. Vynechávat byste neměli ani cviky na koordinaci pohybu. Lépe udržíte balanc, až vám někde na sněhu ujede noha.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu
Musíte si přečíst