Domů Móda Šperky Jak vyčistit stříbro

Jak vyčistit stříbro
Stříbro patří mezi ušlechtilé kovy. Nedosahuje tak velké hodnoty, jako zlato, přesto se využívá v řadě oborů. Ve starověku bylo stříbro velmi ceněné. Ve středověku se stříbro používalo k ražení mincí. Dnes se stříbro využívá především v elektrotechnických oborech pro svou výbornou elektrickou vodivost. Zároveň se stříbro využívá i k výrobě šperků a tvoří i součást fotografického průmyslu.

Stříbro potřebuje určitou péči, protože po čase ztrácí svůj lesk. Lesk ztrácí především stříbrné prsteny, náušnice, náhrdelníky i hodinky. Položme si tedy otázku, jak vyčistit stříbro. Odpovědí nalezneme hned několik. Při čištění stříbra můžeme využít několika velmi účinných metod, jak opět dodat šperku ztracený lesk.

K čištění stříbra můžeme využít jednak metodu ultrazvuku, kterou používají ve zlatnictvích. Což tedy znamená, že si stříbro můžeme nechat vyčistit odborně, nebo stříbro můžeme vyčistit sami v domácím prostředí. Jak vyčistit stříbro doma? Jde to opravdu snadno i v domácím prostředí a ještě se dají ušetřit finance za odborné čištění.

K domácímu čištění stříbra nám stačí mít chuť se do čištění pustit a využít některou z rad. Velmi mnoho lidí, již určitě slyšelo do svých babiček, maminek či strýců jak postupovat v případě čištění stříbra. Nyní se podíváme na konkrétních pár metod, jak stříbro vyčistit.

1. Čištění stříbra ultrazvukem

Jedná se o nejjednodušší metodu čištění stříbra. Tato metoda vyčistí veškeré nečistoty z povrchu stříbra. Za tuto metodu si můžeme zaplatit u klenotníka, nebo si přístroj pořídit domů. Ovšem po pár týdnech se lesk stříbra opět vytrácí. Záleží tedy na nás samotných, zda chceme platit vysokou cenu za vyčištění klenotníkem, nebo za pořízení ultrazvukové čističky domů.

2. Čištění stříbra zubní pastou

Stříbro můžeme rovněž velmi pěkně vyčistit obyčejnou zubní pastou. Připravíme si stříbrné šperky a věci, které chceme vyčistit do koupelny. Když máme, tyto věci přichystané naneseme na ně zubní pastu s obsahem fluoru. Zubní pastu necháme 15 – 20 minut působit. Po uplynutí této doby namočíme zubní kartáček do vody a začneme třením

čistit z věcí zubní pastu. Fluor tak dodá stříbrným věcem lesk a třením se stříbrné věci zbaví nečistoty.

3. Čištění stříbra kuchyňskou lázní

V tomto případě si nachystáme menší plechový hrníček. Do hrníčku vložíme stříbrné věci, přidáme dvě lžíce jaru a tekutý prášek. Toto vše zalijeme zhruba ½ litrem vody a necháme převařit zhruba 30 minut. Po převaření vodu z hrníčku vylijeme a stříbro dočistíme měkkým kartáčkem.

I když se většinou jedná o „babské rady“, jak vyčistit stříbro uvedené postupy opravdu zabírají.
Musíte si přečíst