Využití přírodních produktů a rostlinných extraktů se stává čím dál více populárnější a na trhu existuje mnoho produktů, ze kterých si můžete vybírat. Při takto velkém výběru je však velmi snadné nechat se zmást a není snadné vybrat, které formy byliny jsou pro vás to pravé. Důležitým kritériem v rozhodování je, zda použít celou bylinu, nebo standardizované bylinné extrakty. To může být docela obtížné, protože i odborníci nejsou v této otázce za jedno. Proto je nejlepší znát dostatečné informace o rozdílu mezi těmito formami, abyste mohli učinit informované rozhodnutí.

Celé byliny

Celá bylina je obvykle sušená bylina ve formě prášku a nebo kapslí, případně extrahovaná a konzervovaná v alkoholu nebo jiném rozpouštědle. Celé bylinky byly používány po mnoho stovek let mnoha kulturami. Léčivé vlastnosti bylin byly zjišťovány postupně prostřednictvím empirického pozorování a informace byly předávány mezi generacemi léčitelů. Přestože účinky bylin nebyly vždy formálně a vědecky zkoumány, celé bylinky mají dlouhou historii, která potvrzuje jejich bezpečnost a účinnost.

Chemické složení byliny se však může výrazně lišit v závislosti na různých faktorech. Prostředí, ve kterém byla rostlina pěstována, má velký vliv na obsahem složek jednotlivých bylin. Doba sklizeně, půda, ve které je pěstována, a počasí ovlivňují celkovou kvalitu konečného produktu. Také metodika hraje svou roli. Například věk rostliny při sklizni, přesná část rostliny, která se používá, a techniky zpracování mohou být velmi rozdílné. Koneckonců, každá rostlina nebo populace rostlin má vlastní individuální genetiku a jsou tak do jisté míry každá unikát.

Standardizované bylinné extrakty

Jednou formou standardizace je bylinkový extrakt, který má jednu nebo více hlavních účinných složek přítomných v určitém, zaručeném množství, obvykle vyjádřeným v procentech. Záměrem standardizace bylin je zaručit, že spotřebitel dostane produkt, v němž je složení účinných molekul konzistentní v každé šarži. Tato praxe se vyvíjela z tradiční bylinné medicíny, ve kterém se moderní vědci pokoušejí identifikovat složky rostlin, které mají v organismu určitou farmakologickou aktivitu.

Věda prokázala účinnost některých z těchto koncentrovaných extraktů týkajících se specifických biologických akcí, takže mohou být velmi užitečné, i když nefungují přesně jako celé bylinky.

Druhá forma standardizace používá koncentraci produktu k dosažení určitého množství hlavní účinné látky, zatímco se snaží také zachovat celé spektrum složek jako celá bylina. Tyto standardizované výtažky udržují minimální účinný obsah těchto složek jako celá rostlina a spektrální analýza tohoto druhu extraktu by měla být vizuálně podobná jako u celé rostliny, což zajistí, že v extrakčním procesu nebyla odstraněna žádná hlavní složka. Tento proces zaručuje, že bylinky budou mít minimální úroveň účinnosti pokaždé, aniž by obětovaly nějaké složky zajištující přirozenou synergii vyskytující se v rostlině.

Pokud tedy vybíráte přírodní produkty, je vhodné zvážit požadovanou formu extraktu a pokud možno mít zdroj, kde můžete pořídit jak extrakty z celých bylin, tak i oba dva druhy standardizovaných bylinných extraktů (standardizovaných na hlavní účinnou látku, nebo širokospektrální extrakt) a mít možnost se spolehnout, že kupovaný výrobek je ve formě, která je pro konkrétní produkt vhodná.