Domů Domácnost Interiéry Jak si prakticky zařídit ložnici

Jak si prakticky zařídit ložnici

Ložnice je jednou z nejdůležitějších částí vašeho bytu či domu, jelikož právě v ní hledáme odpočinek a užíváme si klid při spánku. Jak si ale ložnici správně vybavit, aby nám v ní nic nechybělo, cítili jsme se v ní spokojeně a nepodcenili žádnou z jejích součástí? Přečtěte si dnešní článek a dozvíte se, jaké vybavení ložnice vám v ní nesmí chybět!

Správný výběr postele

Pokud si zařizujete novou ložnici, myslete v první řadě na kvalitu vašeho spánku. S výběrem postele a matrace si tedy dejte pořádně záležet. Nejlepší volbou pro váš zdravý a spokojený spánek jsou postele z masivu, které jsou pevné a vydrží vám několik let. Nechcete přece spát na rozvrzané posteli, u které se každou chvíli bojíte, zda se pod vámi nepropadne. Dalším důležitým bodem při výbavě ložnice je výběr matrace. Pro kvalitní spánek a zdravá záda se doporučuje volit spíše tvrdší matraci. Finální výběr je však na vás. Standardní rozměr matrace je 90×200 cm nebo 160×200 cm na jednolůžko, pro manželskou postel volte rozměr 180×200 cm. Pozor! Máte s partnerem rozdílné požadavky na matraci? Pak si každý kupte takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Správný nábytek do ložnice

Základním vybavením ložnice je postel, noční stolky, šatní skříň a komoda či další úložný prostor, do kterého můžete uložit lůžkoviny, sezonní oblečení nebo další potřebné věci, které je třeba někam uschovat. Velmi oblíbená je vestavěná šatní skříň s posuvnými dveřmi a zrcadlem, jejíž otevírání nijak neubírá na prostoru. Při výběru vestavěné skříně si dopředu rozmyslete, jak byste chtěli skříň rozčlenit, abyste ušetřili co nejvíce místa. Vybrat si můžete z mnoha speciálních držáků a úchytů, s jejichž pomocí bude výběr oblečení rychlejší a přehlednější. Mnoho lidí nemá potřebu mít u postele noční stolek, pokud však míváte v noci žízeň nebo si rádi čtete, tento praktický kus nábytku určitě oceníte na odkládání sklenice, na umístění stolní lampy nebo na dekorace vaší ložnice.

Správné barvy

Nikde jinde ve vašem bytě či domě není barva stěn a dekorací tak důležitá, jako právě v ložnici. Aby byla místnost harmonická, stěny i nábytek působily klidně a vy jste si v ní plnohodnotně odpočinuli, vyhněte se všem křiklavým a pestrobarevným variacím. Pokud máte ložnici malou, zvolte studené barvy, které ložnici opticky zvětší. Rádi byste ložnici zútulnili a opticky zmenšili? Pak zvolte teplé barvy, které udělají z vaší ložnice na pocit bezpečné a klidné místo k odpočinku.

Musíte si přečíst