Blížící se konec prázdnin znamená pro mnohé pomyslnou tečku za létem, jeho konec je však ještě daleko. Občasný déšť nebo chladnější počasí nás ale přeci jen občas donutí zapřemýšlet nad tím, zda se na své zahradě u domu nebo chaty máme kde případně schovat.

Grilování s přáteli, které přeruší déšť a nebo naopak přílišné horko nepatří většinou mezi ty, na které chceme vzpomínat. Před slunečními paprsky i letním deštěm chceme mít své posezení chráněné. Jak vyřešit zastřešení letního posezení a prodloužit si tak dobu, kterou můžeme trávit venku bez ohledu na rozmary počasí? Nejčastěji se rozhodujeme mezi dvěma možnostmi, pergolou nebo markýzou. Obě mají své výhody a nevýhody, je tak dobré se ještě před výběrem nad několika věcmi zamyslet.

  • Kde chceme naše posezení mít nebo ho už máme? Je u domu nebo uprostřed zahrady? Pergola může stát samostatně, má pevnou konstrukci a můžeme ji tak umístit kamkoli, markýza potřebuje zeď, na kterou ji přiděláme.
  • Jak má vypadat, tedy jaká má být konstrukce? U markýzy není žádná potřeba, kotví se přímo do zdi domu a ve staženém stavu je téměř neviditelná. U pergoly je konstrukce pevná, nelze ji složit ani snadno přestěhovat a je vždy vidět.
  • Co na to počasí? Pokud bydlíme na kopci, kde pořád fouká a pocitově je tak vždy chladněji, venkovní posezení nejspíše budeme chtít mít chráněné před větrem. To umožní boční stěny, kterými lze vyplnit konstrukci pergoly. U markýzy naopak máme otevřený nechráněný prostor, který umožňuje mít dokonalý výhled do okolí. Při velkém větru ji ale musíme stáhnout, aby se nepoškodila. S tím umí pomoci i větrná čidla, která se při větru postarají o automatické stažení markýzy i v době naší nepřítomnosti.

Venkovní posezení u domu nebo chaty využíváme většinou často a trávíme tak na něm mnoho času. Mělo by proto být nejen pohodlné, ale také chráněné před výkyvy počasí, poskytovat stín a klidné místo na odpočinek i zábavu s přáteli a rodinou.