Domů Domácnost Jak na prodej bytu v Praze, chcete-li dobře nastavit jeho cenu? Máte...

Jak na prodej bytu v Praze, chcete-li dobře nastavit jeho cenu? Máte v zásadě 3 základní možnosti!

Jak na prodej bytu v Praze, pokud za něj chcete dostat maximální cenu? Nejdůležitější je určit si hned od začátku tu nejlepší možnou strategii. Abyste toho byl schopen, musíte znát momentální tržní hodnotu bytu a z té následně vycházet. Vždy je také třeba brát ohled na celkovou situaci na trhu. Pro stanovení ceny, od níž se bude odvíjet konečná částka, kterou utržíte, existují v podstatě tři hlavní způsoby. A právě o nich dnes bude řeč.

Jak na prodej bytu s ohledem na maximální zisk?

Nejrůznější analýzy dokládají, že bydlení v Praze je rok od roku dražší a dražší. I když je pravda, že s cenami se dá někdy doslova kouzlit. Alespoň to tak vypadá podle toho, co se můžete dočíst zde. Že se však nejedná o žádný typický příklad, je z textu více než zřejmé.

Z dostupných údajů jednoznačně vyplývá, že jste-li majitelem některého z pražských bytů, můžete se v případě jeho prodeje těšit na celkem zajímavou sumu.

Aby však částka, kterou skutečně zinkasujete, byla pro vás co nejpříznivější, je nutné potenciálním zájemcům učinit tu správnou nabídku. Jaké máte možnosti?

1) CENU NADSAĎTE A POTÉ S NÍ MŮŽETE JÍT POMALU DOLŮ.

Jedná se o nejčastěji praktikovanou strategii, která však funguje spíše v případě výjimečných a luxusních nemovitostí a není tedy zdaleka vhodná pro každého. Šance, že za váš byt skutečně dostanete cenu o poznání vyšší, než je jeho reálná hodnota, není příliš velká. Samozřejmě můžete mít štěstí a to i díky současnému převisu poptávky nad nabídkou, ale spolehnout se na to nedá. Obzvláště ne tehdy, pokud potřebujete peníze brzy.

2) NASAĎTE HNED OD ZAČÁTKU CENU REÁLNOU.

V takovém případě máte velkou šanci na rychlý prodej a to za odpovídající cenu. Lidé mnohdy lační po nově inzerovaných nemovitostech a díky solidní ceně se váš inzerát v nabídce dlouho neohřeje. V krátké době se totiž může ozvat celá řada vážných zájemců. Není ani vyloučeno, že nakonec vyděláte víc, než jste zamýšlel, protože některý z potenciálních kupců bude chtít přeplatit ty ostatní.

3) INZERUJTE CENU NIŽŠÍ A POTÉ SMLOUVEJTE.

Z pohledu prodávajícího se tato strategie zpravidla jeví jako nejvýhodnější a může vám při troše štěstí přinést maximální zisk. Díky nižší ceně se hned po zveřejnění vašeho inzerátu začne ozývat značný počet zájemců a v takové chvíli přijdou na řadu vaše vyjednávací schopnosti. Ve snaze nenechat si zajímavou příležitost uniknout nejspíše začnou někteří ze zájemců postupně přihazovat a bude záležet jen na vás a na vašich komunikačních a obchodních dovednostech, zda dokážete udržet ve hře co nejvíce potenciálních kupců a nakonec byt prodat tomu, kdo nabídne částku nejvyšší. Je to však psychologická hra s nejistým výsledkem a jde především o to, zareagovat v ten správný čas. Tedy ani příliš brzy (cena není ještě moc vysoko), ani příliš pozdě (zájem většiny kupců opadl).

Ceny bytů opět rostly téměř ve všech větších městech ČR

Jako majitele bytu v naší metropoli vás jistě potěší již zmiňovaný fakt, že ceny většiny tuzemských nemovitostí zaznamenaly další růst a nejstrměji pak stoupaly právě ceny bytů. Nejpatrnější je tento jev v Praze a také v dalších velkých městech republiky. Jedinou výjimkou byla letos snad jedině Ostrava, kde došlo k mírnému meziročnímu poklesu. Pro ilustraci vám nabízíme pár konkrétních čísel:

MEZIROČNÍ NÁRŮST PRŮMĚRNÝCH CEN BYTŮ

Město 03/2017 03/2018 Změna v %
Praha 4 533 000 4 913 000 8,35
Brno 3 107 500 3 535 500 13,8
Hradec Králové 2 508 000 2 578 500 2,8
Plzeň 2 347 000 2 552 000 8,75
Karlovy Vary 2 157 000 2 307 000 7
Olomouc 2 112 500 2 724 000 29
České Budějovice 1 991 000 2 091 000 5
Pardubice 1 954 000 2 034 000 4,1
Ostrava 1 352 000 1 245 000 -8

Trh je vám nyní jednoznačně nakloněn!

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se cena za metr čtvereční vyšplhala v průměru na 94 000 korun a zdá se, že stotisícová hranice je už nadohled. Jen v porovnání se začátkem roku již došlo k růstu zhruba o 5 tisíc za metr podlahové plochy. Hovoříme-li o meziročním růstu, ten činil cca 18 tisíc korun, což odpovídá přibližně 24 %.

Že ceny bytů neustále stoupají a že jich hlavně v Praze není dostatek, je již dobře známý fakt. Vám, jako majiteli, který hodlá svůj byt zpeněžit, to při troše šikovnosti může přinést zisk, o němž by se vám ještě před několika lety ani nesnilo. Znovu si tedy projděte všechny navrhované strategie a zvolte tu, která vám připadá nejvýhodnější. Nebo už máte ohledně způsobu stanovení ceny jasno?

 

Musíte si přečíst