Máte-li v plánu zhubnout, v první řadě vemte rozum do hrsti. Nenechte se zmást všude přítomnou reklamou na výrobky, které vám zaručí bezpracný úspěch. Prášky na hubnutí, čaje, krémy mohou pomoct, ale určitě nejsou samospásné. Jediné, co opravdu funguje je pravidelný pohyb a zdravá strava.

Než se do hubnutí pustíte, zvažte jestli opravdu hubnout potřebujete. Kult mládí s štíhlosti nás někdy dohání ke stanovení nereálných cílů a váze, které nikdy nemůžeme dosáhnout. Pak často přichází zklamání  a paradoxně také další kila navíc.  Pokuste se tedy dosáhnout váhy, kterou si budete moci udržet bez velkého úsilí a budete se při ní cítit dobře.

Pokud chcete zhubnout začněte dodržovat následující rady. Minimálně týden si zapisujte všechno co a kdy sníte. Pak své zápisky zhodnoťte, nebo ještě lépe obraťte se na výživového specialistu. Budete  mít přehled, jestli nejíte mnoho jídla, nemáte nevhodné stravovací návyky, dodržujete pitný režim a jestli  jíte opravdu jen tehdy, když jídlo potřebuje váš organismus a ne z nudy nebo ze stresu. Jestli ze svých záznamů zjistíte, že děláte více chyb, odstraňte jednu po druhé a nepouštějte se do všeho najednou.

Hodně lidí, které trápí nadváha jí hodně rychle. Naučte se jíst pomalu, každé sousto si vychutnejte, budete se cítit lépe a méně toho sníte. Zaměřte se také na skladbu jídla, omezte tuky a jednoduché sacharidy. Potraviny připravujte na co nejmenším množství tuku. Pořiďte si novou pánev, která vám to umožní. Moderní a oblíbený je teflon nebo keramika. Potraviny můžete připravovat v parním hrnci. Vyzkoušet můžete také pečící sáčky, do kterých vložíte maso s kořením, podlijete troškou vody a výsledkem je šťavňatý oběd bez tuku.

Polévku zahustěte zeleninou místo jíškou. Z masa před přípravou odstraňte veškerý tuk a z drůbeže kůži. Ušetříte si tak pár cenných kalorií.

Ze svého dosahu odstraňte sladkosti a pokuste se je nahradit něčím jiným, třeba sušeným ovocem. Snažte se nesahat po sladkostech, když jste rozčílení nebo rozrušení. Brzy zjistíte, že se uklidníte i bez čokolády. Nepřesvědčujte samis ebe, že už si nikdy nedáte ani jednu kostičku čokolády. Dřív nebo později toto pravidlo porušíte a pak na sebe budete naštvaní a pravděpodobně místo jedné kostičky sníte celou tabulku. Občas si kousek sladkého dopřejte třeba za odměnu, ale čokoládu nebo cokoliv jiného si vychutnejte a těšte se z ní.

Myslete na to, že hubnutí je běh na dlouhou trať, ale pokud budete chtít a nebudete mít nereálné cíle, budete úspěšní.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu