Domů Móda Historie a vývoj batohů

Historie a vývoj batohů

Většina lidí by si nejspíše myslela, že batoh je tu s námi již od nepaměti. Jak se totiž říká, každý skvělý příběh o dobrodružství staví na přítomnosti batohu. Jen si to představme, mladý člověk nasadí na záda batoh a vyrazí do nezkrotné a přesto překrásné přírody za svobodou a poznáním světa ve smyslu, který se jen horkotěžko předává slovy, nýbrž se musí zažít na vlastní kůži. Nicméně věřte či nevěřte, moderní batoh jako takový je tu s námi jen pár desítek let. A co vlastně předcházelo jeho vývoji?

Z hlediska historie

První batohy, které započaly v moderní době evoluci směrem k nám již známým městským či školním batohům dnešní doby, byly teprve vynalezeny poprvé začátkem 19. století v Norsku. Tehdy to však ještě stále byly jakési dřevěné rámy držící kožený vak na záda.

Patent na batoh jako takový přišel až v roce 1866 a požádal o něj plukovník Merriama. Jednalo se o něco málo vylepšené mobilní skladné zařízení oproti svému ne tak časově vzdálenému předchůdci, fungovalo totiž stále na stejném principu. Tehdy jej používala výhradně americká armáda, jeden takový batoh stál dřívějších 70 centů.

Moderní vývoj

Skutečný praotec Batoh, spíše známý jako Lloyd F. Nelson, se však zjevil až o něco později v roce 1920. Toho roku se vydal na dlouhý pochod skrze Aljašku, kde narazil eskymácké uskupení, které disponovalo tradičními popruhy výhradně z větví a tulení kůže, a tak mu je také propůjčilo. Nelson byl z popruhů po nějakém čase tak frustrovaný a fyzicky zničení, že se rozhodl po ukončení expedice věnovat všechen svůj čas vývoji batohu.

V roce 1967 ho následovali bratranci Pletz a Yowell, kteří se zaměřili na masovou výrobu, a tak se také dostaly batohy do školy. Založili firmu JanSport, pod kterou celý proces zaštitovali. První batohy nesly názvy Hike a Ski a ze začátku byly překvapivě hojně využívány jako studentské batohy.

Vzhledem k tomu, že tu moderní batohy jsou s námi tak krátce, měli bychom je o to více docenit. Lze si jen těžko představit, jak si museli lidé před tímto skvostným vynálezem poradit s každodenním nošením a přepravou běžných věcí.

Musíte si přečíst