Domů Domácnost Interiéry Dnes lze kuchyň zařídit přesně tak, aby nám maximálně vyhovovala

Dnes lze kuchyň zařídit přesně tak, aby nám maximálně vyhovovala

V dřívějších dobách se kuchyně osvětlovaly pouze jedním stropním svítidlem. Takto osvětlené kuchyně ale nebyly příliš praktické. V moderní kuchyni kombinujeme tři základní osvětlení a to centrální neboli stropní svítidlo, bodové kuchyňské svítidlo pro osvětlení pracovních ploch a vestavné osvětlení jako jsou doplňující světla do skříněk, která kromě praktického účelu navíc dodávají interiéru na zajímavosti.

Jak si naplánovat a umístit jednotlivá svítidla v kuchyni

20150131155843Plánovat umístění jednotlivých svítidel je nejlépe současně se zařizováním vybavení kuchyně a jeho rozmístění, aby jste nemuseli později přemisťovat zásuvky či elektrické kabely. Při výběru osvětlení do kuchyně je třeba dbát především na dobré osvětlení pracovní plochy. Pokud máme v kuchyni jídelní kout, zde je vhodné zvolit příjemné tlumené světlo, aby jste se při jídle cítili pohodlně a neoslňovalo vás. Do kuchyně byste také měli umístit takové modely osvětlení, které se jen tak neokoukají a budou vás těšit řadu let.

Na jednotlivá osvětlení pracovní plochy – tedy nad dřez, varnou plochu a nad kuchyňskou linku se hodí především bodová osvětlení, která dobře osvítí jednotlivé prostory, kde budete vykonávat práci a případně svítidla, která lze natáčet. Dnes je na výběr spousta druhů úsporných LED osvětlení, která skvěle prostor osvítí a dobře vypadají. Jsou praktické při vaření a můžete je umístit přesně tak, jak budete potřebovat.

Stropní svítidlo v kuchyni

Na velká stropní svítidla je dobré zvolit efektivně vybavenou zářivku, která dodá do místnosti spoustu rozptýleného osvětlení a rozsah světla se tak minimalizuje, protože například při práci u dřezu budete zanechávat svůj vlastní stín právě nad místem, kde osvětlení potřebujete. V takových místech je proto třeba umístit doplňující osvětlení. Nejsnadnějším způsobem je umístit na tato místa zářivkové osvětlení pod horní kuchyňskou linku.

Osvětlení nad dřezem a pracovní plochou linky

20150131155901

Nabízená svítidla určená do kuchyní se liší velikostmi, vzhledem, barvou a možnostmi, jak světlo zapínat. Zvolíte-li pro osvětlení kuchyňské linky pomocí zářivky, umístit je je nejlepší co nejblíže ke zdi, aby se zabránilo oslnění očí a odrazu od pracovní desky. Délku zářivek pak volíme o polovinu kratší než je délka kuchyňské linka.

Musíte si přečíst