Domů Zdraví Dárců kvalitního spermatu je jako šafránu. Jak vypadá ideál?

Dárců kvalitního spermatu je jako šafránu. Jak vypadá ideál?
Soudě dle statistik není situace ohledně přirozeného početí nijak růžová. Problémy má každý šestý pár. Navíc je velmi málo mužů, kteří by mohli figurovat jako potenciální dodavatelé genetického materiálu spermobankám.

Nejmenovaná IVF klinika by měla mít o dodavatele spermatu postaráno. Nachází se v blízkosti vysoké školy a každodenně kolem ní prochází spousta mladých mužů, kteří by teoreticky mohli kývnout na možnost snadného přivýdělku. A také, že kývnou, jenomže sítem projde zhruba desetina. Přitom jde o mladíky ve věku kolem 20 let. Měli by být zdraví a plodní, ale ve skutečnosti je tomu jinak.

Jsou méně plodní muži, nebo ženy?

V čem tkví hlavní důvod zvýšeného zájmu o umělé oplodnění? Jsou na vině spíše ženy, které početí odkládají do pozdějšího věku, nebo muži a jejich nezdravý životní styl? Faktorů je samozřejmě více, a právě tyto dva patří k těm nevýznamnějším. Přesto: na straně ženské populace je vina pouze ve 30 % případů. Na muže připadá polovina. U zbylých 20 % neplodných párů jde o problémy na straně muže i ženy, případně se na příčinu nepřijde vůbec.

Ideální dárce? Inteligentní a urostlý

Zájemkyně o sperma mají poměrně jednotné požadavky. Preferují dárce s vysokoškolským vzděláním – a samozřejmě s dobrou tělesnou konstitucí. Potíž je v tom, že většina na první pohled vyhovujících mužů nakonec stejně pohoří. Majitelé kvalitního spermatu pak mohou darování spermií podstoupit pouze desetkrát.

Spermiím nesvědčí život ve znečištěném prostředí, které je pro větší města typické. Mnohem horší dopad na plodnost má však pravidelná konzumace alkoholu či jiných omamných látek, kouření a nevhodná skladba jídelníčku.

Nezbývá než doufat, že se v blízké budoucnosti mužů odpovídajících přísným kritériím klinik zvýší. Mnohé české kliniky si kvůli nedostatku spermatu musí objednávat ze zahraničí. Zájemkyň o dárcovství vajíček je naopak poměrně dost.
Musíte si přečíst