Domů Ostatní Činky s vlastním textem – pro něho i pro ni

Činky s vlastním textem – pro něho i pro ni

Někdy hledáme zbytečně složitá řešení. Pořizujeme si nejrůznější posilovací stroje, aby pak doma sloužily jenom jako lapače prachu. Navštěvujeme posilovnu bez toho, abychom skutečně posilovali všechny tělesné partie. V posilovně totiž zpravidla skončíme u jednoho či dvou strojů, na které jsme zvyklí. Každý stroj je přitom zaměřený na určitou svalovou skupinu. Ten nejlepší a nejjednodušší způsob, jak efektivně posílit celé tělo, prezentují klasické činky, případně činky méně klasické – činky, kotouče na činky s vlastním textem.

Jaké výhody činky nabízejí?

„Obyčejné“ jednoruční činky jsou základním posilovacím nástrojem. Mají výhodu ve své jednoduchosti, tím i nízké ceně. Jsou malé, proto i mimořádně skladné. Vejdou se téměř všude, přitom představují klíčový nástroj domácí posilovny.

Činky, kotouče a závaží na činky jsou tím, bez čeho se při posilování neobejdete. Obejdete se přitom bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Přestože se činky často spojují s vypracovaným bicepsem, cvičení s činkami lze využít k posílení mnoha svalových partií po celém těle. A nejedná se jenom o horní polovinu těla. Činky umožňují při adekvátním cvičení posílit i střed těla či dolní končetiny. Nabízejí nespočet variací a použití, kterému se nemůže vyrovnat žádný jednostranně zaměřený posilovací stroj.

Závaží, kotouče na činky nejsou vědou. Stačí si jen zvolit tu správnou velikost, tedy hmotnost. I začátečník si relativně snadno osvojí správnou techniku cvičení. S trochou snahy zvládne i na internetu dohledat tipy na cviky či dokonce přímo video návody tak, aby s činkami efektivně procvičil celé tělo.

Činky nejsou jen pro kulturisty

Řekne-li se činka, mnoho z nás si představí vyrýsovaného vzpěrače. Ale takový vzpěrač je extrém. Kotouče na činky, i činky s vlastním nápisem mohou vážit klidně jenom půl kilogramu. Jsou tak dostupné i ženám. I křehké ženy mohou využít závaží na činky, aby zapracovaly na své postavě.

Činky ocení jak muži, tak ženy, zvláště činky s vlastním nápisem. Takové činky podporují motivaci. A bez motivace se žádné cvičení neobejde.

Kotouče s vlastním nápisem

Závaží na činky, kotouče na činky jsou základním elementem činky. Již název kotouč na činky definuje přesně, o co jde. Stěžejním parametrem je hmotnost kotouče. Kvalitu činky definuje především použitý materiál.

Vzhled kotouče je víceméně daný, avšak přesto je tu možnost si ho přizpůsobit. Kotouče na činky nyní mohou zpestřit nejrůznější nápisy. Klidně třeba nápis HOME GYM, to aby bylo jasné, že vaše domácí posilovna je pro vás připravena. Mít doma činky, kdykoliv se můžete pustit do cvičení, nemusíte se nikam dopravovat, nic připravovat, vše máte ihned při ruce.

Cvičení s činkami v domácí posilovně je nakonec velmi pohodlné, praktické a může to být zábava. Závaží na činky s vlastním nápisem, třeba vlastním jménem je zábavné samo o sobě. Když k tomu přidáte ještě ty správné cviky nebo oblíbenou hudbu, hned je vše veselejší.

Zásady cvičení s činkami

Pořídíte-li si činky, kotouče na činky, závaží na činky pro svoji novou domácí posilovnu, nezapomeňte na zásady bezpečnosti. Stále platí, že jakýkoliv špatně prováděný pohyb může znamenat riziko zranění. U činek to platí dvojnásob, protože zátěž na daný sval je násobená zátěží.

Silový trénink, který budete s činkami provozovat, je založený na správné technice pohybu. Pohyb by měl vždy odrážet přirozený pohyb dané svalové partie. Kvalita provedení je důležitější než kvantita, tedy počet opakování. Jako v každém sportu i zde se vyplatí začínat postupně a pomalu.

Ke každému silovému tréninku patří úvodní rozehřátí svalů, které by mělo trvat alespoň deset minut. Závěr cvičení by měl patřit strečinku.

A to nejdůležitější nakonec – dýchejte! Účinnost každého cvičení je z velké části závislá na držení těla, a s tím souvisejícím hlubokým dýcháním. Dýchání zajistí svalům dostatek kyslíku, jedině tak mohou správně fungovat.

Musíte si přečíst