Domů Krása a kosmetika 7 mýtů o vypadávání vlasů

7 mýtů o vypadávání vlasů

Mezi lidmi koluje řada mýtů, polopravd a babských pověr o padání vlasů. Pokud vás trápí alopecie a snažíte se ji řešit, je třeba některé tyto výmysly přestat poslouchat a zjistit primární příčinu konkrétně ve vašem případě. Až poté se  dá proti tomuto nejen kosmetickému, ale pro mnohé i psychickému problému účinně bojovat.

 

Zapomeňte na mýty

  • Říká se, že sklony k alopecii se dědí po příbuzných ze strany matky, pravdou je, že vypadávání vlasů je dědičné, ale z obou rodových linií stejně.
  • Mytí studenou vodou plešatění zastaví. Sice zvýší cirkulaci krve ve vlasové pokožce a tím i zásobování vlasového porostu živinami, ale problém to nezlepší, ani nevyřeší.
  • Časté slunění a kartáčování vede ke ztrátě vlasů. Slunění vypadávání vlasů nezpůsobí, maximálně jejich poškození, vysušení a lámavost. Při česání se zdá, že čím více se češete, tím více vlasů na hřebenu je – ve skutečnosti tyto vlasy v průběhu dne tak jako tak vypadávají – pouze bez povšimnutí.
  • Nošení čepice v zimě. Toto je velmi stará pověra, že čepice vlasy tzv. „dusí“, nemohou dýchat a to vede k jejich ztrátě. – Vlasové folikuly nepotřebují kyslík – nedýchají – jsou zásobeny kyslíkem prostřednictvím krevního oběhu.
  • Časté zkracování. Toto je absolutní nesmysl. Stejně tak jako, že zkracováním vlasy zhoustnou. S počtem vlasových folikulů se rodíme, je nám dán od přírody. Sestřižené vlasy pouze vypadají hustší. Stříhání také ani neurychlí růst vlasů.

Pojďme na to vědecky

Pokud se Vám podaří zjistit příčinu problému, bude pro vás mnohem jednodušší udržet vaše vlasy na hlavě. Pokud trpíte hormonální nerovnováhou, nadměrným stresem, nedostatkem spánku či dokonce podvýživou, může vám dnešní medicína celkem obstojně pomoci. Jestliže plešatění ovlivňuje vaši psychiku bývá vhodné navštívit i psychologa.

Hormonální substituční terapie

Jedná se o účinnou metodu pro ženy, které zažívají vypadávání vlasů po menopauze. Ačkoli se může zdát trochu kontroverzní, je tato léčba poměrně účinná při léčbě tohoto onemocnění. Jedná se o příjem progesteronu a estrogenu prostřednictvím pilulky, náplastí a krémů. Pomáhá také zmírnit další postmenopauzální příznaky. Nejčastěji se předepisuje pro plešatost nebo androgenetickou alopecii.

Zajištění lepší cirkulace krve

Je důležité, aby krev a kyslík proudily do všech částí těla. Nicméně, mnoho lidí se špatným oběhem zjistí, že vlasové folikuly odumírají, což znamená, že vlasy přestanou růst. Proto je důležité stimulovat krevní oběh a udržovat správné hladiny železa ve vašem těle. Nedostatek železa se nazývá anémie a bez železa není člověk schopen produkovat červené krvinky.

Vitamíny a minerály

Ovšem ještě důležitějším prvkem ve zdraví vlasů je vlastně vitamin B. Specifická forma vitaminu B, nazývaná biotin, je nesmírně důležitá pro růst a zdraví vlasů. Proto je vždy nutné mít ve vašem těle vhodné množství biotinu.

Transplantace vlasů

Transplantace vlasů je nejúčinnější léčbou ztráty vlasů. Vyžaduje chirurgický proces, který je sice invazivní, ale chirurgicky zasazené vlasy nejen rostou, ale už nevypadávají jako vaše původní.

 

 

Musíte si přečíst