Domů Zdraví 4 tipy, jak se vyhnout podzimní depce

4 tipy, jak se vyhnout podzimní depce

 

Pošmourné počasí, krátké dny, nedostatek slunce – přesně to jsou typické znaky pro sklonek podzimu. Není proto divu, že nejednoho z nás přepadnou smutky, splíny a společnost nám dělá špatná nálada a deprese. Chybí nám energie i chuť do života. Jak s těmito podzimní stavy bojovat?

Buďte aktivní

Je jasné, že byste se kvůli nepříjemně vlezlému počasí nejraději zavřeli doma. Zůstanete-li však sami uvěznění mezi čtyřmi stěnami, „depka“ si vás najde mnohem snáz. Pečlivě si proto naplánujte program na jednotlivé dny, vyrazte do divadla, do kina, na výstavu, na večeři, na kávu nebo alespoň uspořádejte posezení pro přátele u vás doma. Snažte se být neustále mezi lidmi.

Naordinujte si pohyb

Jakákoli pohybová aktivita, která vás probere z pasivity, vám udělá dobře. Takže, i když se vám nechce, zkuste se přemoct. Při cvičení se totiž vyplaví endorfiny, které vám zlepší náladu. Nenechte se proto odradit špatným počasím a vyrazte třeba na krátkou procházku nebo si zajděte zacvičit. Vyzkoušejte jógu, pilates či zumbu, která vám pořádně rozproudí krev.

Hlídejte si životosprávu

Dbejte na vyvážený jídelníček. Na talíř zařaďte více bílkovin v podobě masa a mléčných výrobků, nezapomínejte také na zeleninu, především na tu listovou, hlídejte si dostatek vlákniny, antioxidantů a omega 3 mastných kyselin, které fungují jako lék na úzkosti i smutek. Najde je třeba v oříšcích, lněných semínkách nebo rybách.Podrážděnost a špatnou náladu zažene i zelený čaj. Obsahuje totiž aminokyselinu l-theanin, která zklidňuje mysl a navozuje pocit pohody.

Udělejte si na sebe čas

Přestaňte se zbytečně honit a najděte si ve svém nabitém programu čas jenom sama pro sebe. Zajděte si ke kadeřnici, na kosmetiku, na manikúru nebo na masáž, naložte se do horké vany, pusťte si oblíbenou hudbu, přečtěte si knihu, na kterou se už dlouho chystáte, nebo prostě jen odpočívejte u šálku čerstvé kávy nebo kvalitního sypaného čaje. Tyto drobné radosti jsou totiž klíčem ke štěstí!

 

Musíte si přečíst