Správně zvolená bižuterie dodá vašemu otfitu konečný šmrnc. Hezký náhrdelník dokáže oživit i staré tričko. Nejen o své oblečení, ale také o bižuterii se musíte správně starat. Jen  tak si dlouho zachová svou krásu.

Bižuterie je vhodnou alternativou ke šperkům a na rozdíl od drahého kovu se hodí pro běžné každodenní nošení.  Popularitu si bižuterie získala ve třicátých letech dvacátého století, kdy se stala běžnou součástí dámského šatníku.

V dnešní době se bižuterie vyrábí z různých materiálů. Oblíbeným materiálem jsou skleněné kousky tvarem i barvou imitující drahokamy. Velmi rozšířená je také bižuterie z minerálních kamenů. Nejstarším materiálem je zirkon, který je svým vzhledem velmi podobný diamantu.

Bižuterie se často vyrábí z plastu. Plast je levný, odolný a existuje v široké barevné škále. Plastové korále mohou být lesklé, matné nebo několikabarevné. Kvalitní plast na první pohled jen těžko rozeznáte od skla.

Na trhu je běžně dostupná bižuterie z kovu, kůže nebo ze dřeva. Dřevěné korále jsou vyráběny nejčastěji z bambusu nebo skořápek kokosu. Jejich výhodou je malá váha. Kovové součástky prochází různou povrchovou úpravou, mohou být pozlaceny nebo postříbřeny. Oblíbeným kovem je měď něbo mosaz. Nevýhodou kovu je možná alergická reakce. Citlivé osoby mohou místo kovu zvolit kůži. Pro výrobu bižuterie se nejčastěji používá čistě přírodní hovězí kůže.

Bižuterie je citlivá na zácházení, při neopatrné manipulaci vám dlouho nevydrží. Bižuterii nenamáčejte ve vodě, před koupáním, sprchováním nebo před vstupem do bazénu ji sundejte. S bižuterií nesportujte, nadmíra lidského potu by ji mohla poškodit.

Svoje náhrdelníky, naušnice i prstýnky chraňte před prachem, vlhkostí a slunečním zářením. Náhrdelníky z korálků neskladujte zavěšené, ale ve vodorovné poloze. Pokud je necháte dlouho pověšené, prověsí se.

Bižuterii skladujte ve skříni v krabičce nebo v jemném látkovém sáčku. Pokud je to možné, každý kousek mějte pečlivě oddělený od ostatních. Pokud necháte  náhrdelníky nebo naušnice všechny pohromadě, hrozí že je poškodíte. Nemluvě o tom, že se natrápíte hledáním druhé naušnice a rozmotáváním zamotaných řetízků.

K čištění bižuterie používejte jemný, v ideálním případě flanelový hadřík. K vyčištění nemusíte používat žádné speciální přípravky, ale stačí trocha vlažné vody a saponát. Mokrou bižuterii pečlivě osušte.

Při manipulaci i čištění buďte opatrní, jen tak bude bižuterie dlouho tou správnou ozdobou.

Zdroj obrázku: www.sxc.hu