Léto se pomalu přesunuje do své druhé poloviny a zanedlouho započne období burčáku. Tento nápoj má v České Republice neuvěřitelnou tradici a těší se zde velké oblibě lidí, ať už se jedná o milovníky vína nebo ne. Kromě skvělé chuti má burčák rozhodně co nabídnout – zejména pozitivní vliv na lidské zdraví.

Jak burčák vzniká?

V Česku snad nenajdeme člověka, který by tento specifický nápoj neznal. Mnoho turistů se však začátkem podzimu pozastavuje nad podivnou sladkou tekutinou, která se prodává na každém rohu. Burčák je částečně zkvašený mošt hroznů vinné révy, většinou ve fázi „bouřlivého“ kvašení. Tento proces způsobují kvasinky, které jsou obsažené v hroznech a během několika dnů přetvoří mošt na mírně alkoholický nápoj (maximálně 7 %), který obsahuje optimální poměr cukru, alkoholu a kyselin.

Burčák je tak vlastně meziprodukt při výrobě vína. Pochutnat si můžete na bílém, červeném i růžovém burčáku. Ty se liší nejen chutí, ale také výrobou. Vzhledem k tomu, že proces výroby je rychlý (bílý burčák vzniká několik málo dní po začátku kvašení), musí každý vinař dobře odhadnout, v jaké fázi je chuťově nejlepší. Čím déle burčák kvasí, tím více obsahuje alkoholu a stává se z něj pomalu bílé víno. U červeného burčáku je tato doba ještě kratší, protože se kvasí společně s rozemletými modrými hrozny. Hrozí tedy ještě větší riziko, že se neuhlídá vrcholná fáze a z burčáku se již začne stávat červené víno. Tento typ burčáku se nejčastěji dělá z odrůdy Modrý Portugal, která je nejrozšířenější napříč moravskými vinicemi a je takovým typickým českým vínem.

Jak poznat kvalitní burčák?

Dobrý burčák poznáte většinou již na první pohled. V první řadě musí být patrné, že neustále pracuje, tedy kvasí. Burčák by měl být nažloutlý nebo červený. Nápoj má několik fází, které přímo ovlivňují jeho chuť. Pokud máte nejraději sladkou verzi, vyberte si láhev, ve které nebude příliš usazenin. V tomto stádiu totiž burčák chutná spíše jako ovocná šťáva a má menší procento alkoholu. Pokud sáhnete na láhev a ona hřeje, znamená to, že kvasinky jsou v maximální možné činnosti a poměr cukru a alkoholu je vyrovnaný. Po této fázi začíná převažovat chuť alkoholu a burčák již začíná více chutnat po víně než po hroznovém moštu. Také obsahuje více kalu a již není příliš sladký. Důležitá je také vůně – burčák by měl být vždy cítit odrůdou, ze které je vyroben a lehce po kvasu. Jakákoliv jiná vůně je nežádoucí a svědčí o špatné výrobě či skladování. Zásadou je, než láhev koupíte, vždy okoštujte.

Příjemnou degustaci.